Здоров'я

Як технології AI допомагають вченим у лікуванні раку

Використання штучного інтелекту у медицині відбувається у наші дні повсюдно, особливо у великих міжнародних медичних центрах або спеціалізованих лікарнях. Одна з пріоритетних сфер медицини – терапія, і діагностика раку вже неможлива без інновацій і технічних можливостей AI.

П’ятдесят років тому діагностований рак означав, в більшості випадків, швидкий летальний наслідок. Наприклад, у 60-і роки минулого сторіччя п’ятирічне виживання дітей з лейкемією становило всього 14%, а у наші дні збільшилося до 61%. З початку XXI століття як у лікуванні, так і в діагностиці онкологічних захворювань було зроблено більше відкриттів, ніж за будь-який попередній період в історії.

У 2018 році у США було зареєстровано 18 млн. нових випадків ракових захворювань, і 9,6 млн. смертей, викликаних цією хворобою. Однак, незважаючи на високий рівень смертності, рання діагностика ракових пухлин за допомогою ШІ виправдана, оскільки нейронна мережа аналізує інформацію у сотні разів швидше за людину. AI у діагностиці корисний ще й тим, що вміє точно розпізнавати на знімках рідкісні види раку, проводить аналіз променевої діагностики і аналіз розвитку пухлин, відстежує динаміку лікування, його ефективність і прогрес хворого.

Наприклад, через зміни умов праці у 20 сторіччі зросла чисельність людей з професійними раковими захворюваннями. Робітники заводів і фабрик, які контактували з азбестовмісними матеріалами (АВМ) до того, як азбест визнали канцерогеном, масово хворіли мезотеліомою (пухлина тканин епітелію). Ракова пухлина, яка розвивається у сполучній тканині живота, серця та легень, важко діагностується і з’являється лише через 10-50 років контакту з азбестом. Ось чому деякі випадки мезотеліоми помилково приймаються за астму, пневмонію або кишкові захворювання.

У складній діагностиці на допомогу медикам приходить штучний інтелект. Раннє виявлення захворювання дуже важливо, тому що середня тривалість життя пацієнта з чітко візуалізованою мезотеліомою становить близько двох років.
У 2015 році у Туреччині провели дослідження, під час якого штучний інтелект успішно діагностував мезотеліому за результатами КТ і МРТ пацієнтів.

Завдяки застосуванню двох імовірнісних нейронних мереж (Probabilistic Neural Networks) точність діагностики склала 96,3%.

Допомога штучного інтелекту у діагностуванні раку не обмежується роботою комп’ютерів у стінах лікарень. Створено й більш динамічні способи діагностування і підтримки пацієнтів: один із прикладів – недавно розроблений додаток MyPath, який адаптується до різних етапів хвороби. Інформація, яка міститься у додатку, змінюється у залежності від прогресу кожного пацієнта, крім того, він видає хворому рекомендації з підготовки до операції і навіть надає розважальний контент (ігри), щоб хворий міг відволіктися від негативних думок.

Ще один приклад використання технологій ШІ: діагностика за допомогою математичної програми TEXLab. Вчені Університету Мельбурна і Королівського коледжу Лондона з її допомогою оцінювали результати КТ пацієнток з оваріальним раком. Система прогнозувала розвиток захворювання, визначаючи динаміку (позитивну або негативну).