АІ в бізнесі

Як сучасні технології впливають на ринок праці Китаю: дослідження HKUST

Высокие технологии, ИИ, Китай

Гонконгський університет науки і технологій (HKUST) запустив дослідну програму, яка допоможе зрозуміти, чому технології штучного інтелекту впливають на сферу праці в Китаї інакше, ніж в інших країнах. Програму очолює експерт університетської бізнес-школи, професор Альберт Парк (Albert Park).

З появою робототехніки і штучного інтелекту виник великий інтерес до того, як технології вплинуть на ринок праці в майбутньому. Частково це пов’язано з побоюванням, що інновації зруйнують ринок. Численні дослідження показують, що автоматизація дійсно привела до зниження потреби в людській праці на деяких виробництвах, однак все звільнені робочі місця в результаті не залишилися незайнятими, до того ж, нові технології все одно створили вакантні посади. Світове безробіття не настало.

З іншого боку, технології в Китаї підвищили продуктивність найманих співробітників, прискорили економічне зростання шляхом виробництва товарів і благ, якими активно користуються споживачі в усьому світі. Економісти, переважно, не підтримують апокаліптичні прогнози для сфери human resources, пов’язані з технологічним прогресом. На відміну від китайських інженерів, які думають про те, якою працею займатимуться роботи, економістів більше цікавить, чи буде процес автоматизації праці вигідним. Вони визнають, що технології замінять одні, але доповнять інші види професійної діяльності людини.

У Китаї, згідно Звіту Світового банку (The World Bank’s 2019 World Development Report) за період з 2000 по 2015 рік (розквіт автоматизації процесів) кількість робочих місць у професіях середньої ланки збільшилася. А ось в США, навпаки, відбулася так звана соціальна поляризація: з’явилися люди з дуже високим і дуже низьким доходом. Цікаво, що попередній такий «розділ інтересів» спостерігався в Америці у 1960-1970-х роках 20 століття.

Проаналізувавши величезну кількість мікроданих, фахівці HKUST встановили, що в США і інших розвинених країнах попит на нестандартні когнітивні завдання зростає, а популярність ручної праці падає через технології та аутсорсинг. Автоматично з’являється велика кількість робочих місць у сферах, які потребують висококваліфікованих інженерів, розробників, програмістів, росте і рівень оплати праці таких фахівців. Низькооплачувану роботу, наприклад, у сфері обслуговування, також повинен хтось виконувати, і повністю автоматизувати процеси у цій сфері неможливо.

У Китаї ситуація інша. Одним з напрямків економічної діяльності країни є виробництво і збірка дрібної і крупної побутової техніки, пошиття одягу і взуття. Попит на китайські товари у світі підвищується, але до сих пір на деяких заводах велика частина роботи виконується вручну. У загальносвітовому масштабі це означає збільшення кількості робочих місць у сфері обслуговування, запит на низькокваліфіковану дешеву робочу силу (з 28% в 2000 році до 43% в даний час). Але разом з тим зростає попит і на висококваліфікованих технічних фахівців. Компанії готові надавати їм робочі місця, керівні посади, гідний рівень оплати праці.