АІ в бізнесі

Як штучний інтелект застосовують у тваринництві

Будь-яким молочним коровам потрібно дотримуватися спеціального раціону харчування. Якщо тварина буде їсти занадто багато білкової або вуглеводної їжі, це відразу позначиться на якості молока, – підкреслює керівник ірландської компанії по виробництву кормораздатчиков Keenan System, Роббі Уокер (Robbie Walker). Щоб контролювати раціон тварин, власники компанії перейшли на цифрове управління фермою. За допомогою фахівців компанії Intel експерти Keenan розробили комп’ютер, який можна підключити до приміщень, де утримуються корови.

Щодня дієтологи компанії завантажують в систему дієтичні вимоги до раціону тварин. У спеціально відведених під роздачу кормів приміщеннях на «розумних» вагах зважується загальна кількість інгредієнтів, а потім спеціальні давачі аналізують склад суміші, що вийшла, перевіряючи точність ваги всіх добавок. Зібрані дані передаються по мобільній мережі дієтологам, які аналізують відхилення від ідеалу в тому, чим годують тварин. Велике відхилення відзначається текстовим повідомленням. Фермер отримує повідомлення про помилковий складі суміші, і на наступний день пропорції корми змінюються так, щоб усунути дефіцит необхідних поживних речовин.

Keenan System не єдина компанія, яка комп’ютеризує скотарство. Ще одне ірландське підприємство Cainthus є одним з декількох стартапів, які використовують комп’ютерний зір для підвищення продуктивності фермерських господарств. Фахівці Cainthus використовують камери для відстеження корів в стійлах і в полях. Для аналізу зображень застосовують технологію машинного навчання для аналізу зображень. За словами керівництва компанії, технологія досить чутлива, щоб відстежити окремих тварин і попередити фермерів, якщо корова не отримала корм вчасно або пересувається так, ніби відчуває себе погано.

Зараз компанія працює, в основному, з фризькою і голштинською породами корів, кожна тварина має власний QR-код або розпізнавальний знак для ШІ-системи. Надалі планується розпочати вирощування й інших порід. У 2018 році найбільший сільськогосподарський конгломерат Америки – компанія Cargill – вклав кошти в Cainthus і придбав міноритарну частку акцій фірми.

Альтернативний підхід, який застосовується іншими представниками тваринницького бізнесу, полягає в розміщенні датчиків усередині самих корів. Австрійська фірма Smaxtec розробила датчик, який тварина може легко проковтнути. Він розташовується всередині ретикулума (одного з чотирьох шлунків корови) і залишається там до кінця життя. Давач фіксує температуру тіла, рівень кислотності шлунка і загальний рівень активності тварини. Коли корова потрапляє в стійло, спеціальний бездротової детектор зчитує з датчика всю інформацію.

За словами Стефана Розенкранца (Stefan Rosenkranz), співзасновника Smaxtec, якщо мова йде про алгоритми машинного навчання, дані можуть використовуватися для самих різних цілей. Вони показують стан корів в спеку, запобігають зневодненню, фіксують ранні принципи отелення (приблизно за 15 годин до початку процесу), а також визначають захворювання за кілька днів до того, як вони стануть очевидними для людей. Таким чином, фермери можуть на 30% скоротити застосування антибіотиків. У 2020 році Smaxtec планує випустити нову модель давача контролю травлення корів.