Розумне місто

Як Китай використовує AI та великі дані для боротьби з коронавірусом

Big data, Епідемія, Коронавірус, Сбор данных

Влада Китаю посилює нагляд і впроваджує штучний інтелект в процес боротьби з епідемією коронавірусу. На Східному залізничному вокзалі, який щодня відвідують 50 тисяч осіб, нещодавно були встановлені теплові сканери. Кожен, хто переступає через поріг станції, перевіряється «розумною» системою, а на екрані з’являється показник його температури тіла. До впровадження даної технології співробітникам станції доводилося перевіряти всіх пасажирів вручну за допомогою звичайного вушного термометра.

Теплові сканери були встановлені на всіх вокзалах у великих містах Китаю. Вони є лише одним із способів, за допомогою якого місцева влада реалізує потенціал штучного інтелекту в країні для боротьби з епідемією. Люди, у яких виявляється підвищена температура, доставляються в спеціальні ізольовані приміщення на вокзалі, а потім про них повідомляють органам охорони здоров’я. Носіїв вірусу транспортують до лікарні, а потім усіх пасажирам, які їхали в одному вагоні з хворим, попереджають про можливість зараження. Китайська влада може це зробити, оскільки відстежує кожного пасажира за допомогою системи ШІ. У систему вносять справжні імена, без цього користування громадським транспортом неможливо.

В даний час деякі китайські компанії планують оновити систему визначення температури і підключити до неї систему розпізнавання осіб. 7 лютого компанія AI Megvii зробила офіційне повідомлення про те, що працює над рішенням, яке «об’єднує аналіз температури тіла, розпізнавання осіб та подвійне сканування за допомогою інфрачервоних камер і видимого світла», щоб допомогти персоналу, який працює в аеропортах і на вокзалах швидко ідентифікувати людей-носіїв вірусу. Розпізнавання осіб і система справжніх імен допоможуть відстежити всіх, хто потенційно піддавався впливу коронавируса, а значить, приборкати поширення патогена, повідомив журналістам заступник директора Національної комісії охорони здоров’я Китаю Цзен Ісинь (Zeng Yixin). Настільки високий рівень технологій був недоступний під час спалаху атипової пневмонії в 2003 році, а зараз технологічні можливості країни дозволяють зробити максимум для населення, підкреслив чиновник.

Уряд Китаю, можливо, створив найширшу і складну систему спостереження в світі. На додаток до системи реальних імен, яка вимагає, щоб люди використовували видані урядом посвідчення особи для покупки мобільних sim-карт, отримання облікових записів у соціальних мережах, квитків на поїзд чи літак або навіть продуктів харчування – міська влада також відстежує людей, використовуючи камери відеоспостереження, встановлені по всій країні. Уряд отримує інформацію про переміщення людей через їхні мобільні телефони і додатки, які що дозволяють з’ясувати, чи вступали вони в контакт з підтвердженим носієм коронавірусу.

Наприклад, телекомунікаційна компанія China Mobile відправила численні текстові повідомлення в ЗМІ про підтверджених носіїв коронавірусу. У перші дні спалаху засоби масової інформації розміщували цю інформацію у соціальних мережах, дозволяючи іншим громадянам з’ясувати, чи вступали вони в тісний контакт з підтвердженими пацієнтами, а потім поміщати себе в карантин, якщо це необхідно. В даний час уряд випустив мобільний додаток під назвою «Close Contact Detector» з аналогічними опціями. Після введення особистих ідентифікаційних даних користувачі сканують QR-код, щоб перевірити, чи перебували вони у тісному контакті з носієм вірусу і чи є у них ризик зараження. Деякі компанії зажадали від співробітників надати звіт про відрядження, підготовлений операторами зв’язку. Після відправки повідомлення провайдеру користувач автоматично отримає повідомлення з докладним описом всіх міст, які він відвідав за останні 14 днів, а також рекомендований час карантину на основі системи відстежування місцеположення.

Доктор Сесіль Вібуд (Cecile Viboud), науковий співробітник Національного інституту відділу охорони здоров’я міжнародних епідеміологічних і популяційних досліджень в США, заявила: «Ми давно знали, що великі дані можуть допомогти уряду ефективно прогнозувати розвиток епідемії. У Китаї всеосяжна система епіднагляду, яка виявилася корисною для збору необхідних даних».