Розумне місто

Як Big Data змінюють світ управління інвестиціями

Спеціаліст BlackRock Рональд Кан (Ronald Kahn) зазначив, що процес управління інвестиціями стає все більш системним і вже не може спиратися тільки на інтуїцію і логіку учасників фінансового ринку. З’являється програмне забезпечення, що прораховує ризики факторних інвестицій, розростаються біржові інвестиційні фонди, і в цілому змінюються ринкові правила. Дані і технології стають критично важливими для процесу управління і контролю фінансів.

Аналітики виділяють сім ключових тенденцій в сфері управління інвестиціями. Вони будуть актуальні, як мінімум, в найближчі 5-10 років. У список увійшли:

  • активні інвестиції проти пасивних;
  • посилення конкуренції;
  • зміна ринкових умов;
  • Big Data;
  • «розумні» бета-фактори (smart beta);
  • інвестування надприбутку;
  • зменшення комісійних винагород.

Перші три тенденції представляють проблему для активного управління. Але четверта – зростання популярності Big Data і пов’язаних з ними технологій, наприклад, машинного навчання та штучного інтелекту в цілому – корисні. Сьогодні стандартні фінансові дані доступні будь-кому, хто має підключення до Інтернету. Мільйони людей можуть оперувати фінансовою інформацією, хоча, звичайно, для успішного інвестування з використанням всіх переваг технологій потрібне тривале навчання і практика.

Крім зростання популярності великих даних загалом, спостерігається підвищення інтересу до різних неструктурованих джерел інформації. Тепер для участі у фінансовій діяльності користувачам мережі потрібно навчитися визначати, яка інформація корисна, а яка ні. Big Data представляють величезну користь для сегмента активного управління. Пов’язані з ними технології, такі як машинне навчання і штучний інтелект – це інструменти для повного доступу до великої кількості неструктурованих даних і їх аналізу.

Окремо варто згадати про «розумні» бета-фактори. Це альтернативні схеми оцінки ринкових індексів. Вони ліквідні і мають низьку волатильність (їх ціна мало змінюється, вона статична). Ось чому описані інструменти фінансового ринку викликають інтерес інвесторів. Є всі підстави вважати, що в майбутньому їх цінність буде продовжувати рости. Прогноз на найближче десятиліття полягає в тому, що управління інвестиціями буде ставати все більш системним, учасники ринку почнуть частіше використовувати аналіз, структурування інформації та стануть діяти не інтуїтивно, а на підставі загальної маси наявних даних.