Розумне місто

Впровадження науки про великі дані в Африці

Big data, Африка, Большие данные

Африка планує відкрити перший національний центр великих даних, що сприяєтиме обміну знаннями та вилученню інформації з складних наборів даних. Цей хаб дозволить континенту отримувати доступ до сучасних даних і виконувати їх аналіз, тим самим наблизитися до цілей в області сталого розвитку. Про це повідомив Олівер Чінганья (Oliver Chinganya), директор Статистичного центру Економічної комісії Організації Об’єднаних Націй для Африки (UNECA).

Згідно з дослідженням, проведеним в Університеті Лагоса, великі дані здійснюють позитивний вплив практично на всі сфери життя, такі як охорона здоров’я, авіація, банківська справа, військова розвідка і космічна наука. У дослідженні повідомляється, що великі дані, які розміщуються в Африці, стануть потужним стимулом в охороні здоров’я, забезпечивши діагностику, видачу рецептів, знаходження ефективних схем лікування, моніторинг систем охорони здоров’я та цифрове спостереження з метою відстеження епідемій.

Під час епідемії Ебола в Західній Африці, вчені, що працюють з даними, використовували інформацію телефонних компаній для візуалізації переміщень пацієнтів з Ебола і прогнозування поширення цієї хвороби. Влада регіону розробили і застосували докладні карти, що показують переміщення пацієнтів з лихоманкою Ебола, щоб знайти максимально вигідні місця для створення лікувальних центрів і вжити заходів обмеження поїздок для боротьби з вірусом. Меморандум про взаєморозуміння між Руандою і Ефіопією (UNECA), підписаний у березні 2020 року пропонує створення центру великих даних у Національному інституті статистики Руанди (NISR).

Створення центру даних дозволить Африці не залишитися осторонь від революції big data, підкреслив Юсуф Мурангва (Yusuf Murangwa), генеральний директор NISR. На даний момент, за заявою чиновника, в Африці є проблеми з доступом до великих даних, таким як дані спостереження Землі з супутників. Директор UNECA, у свою чергу, повідомив, що центр буде сприяти обміну знаннями про нещодавно розроблені статистичні методи і інструменти, а також надасть можливість навчання по використанню великих даних і науці про дані для існуючих фахівців.

У число співробітників центру увійдуть представники регіонального африканського статистичного співтовариства, приватного бізнесу, наукових установ та громадських організацій. Очікується, що центр буде запущено, до кінця другого кварталу 2020 року, як тільки буде завершено стратегія реалізації. Запуск залежить і від таких зовнішніх факторів, як пандемія COVID-19, яка накладає обмеження на рух і режим роботи. Згідно з повідомленням глобальної робочої групи по великим даними, опублікованим UNECA у грудні, центр великих даних у Кігалі (столиця Руанди) є одним з мережі центрів, що плануються до відкриття в Бразилії, Китаї та Об’єднаних Арабських Еміратах. Регіональний центр у Руанді «буде підтримувати розвиток потенціалу в області великих даних для формування офіційної статистики по Африці у співпраці з міжнародними та регіональними агентствами», говориться в доповіді.

В даний час найбільшою проблемою науки про дані в Африці є відсутність потенціалу та відповідної інфраструктури, необхідної для підтримки ініціатив в області big data, а також недостатність інвестицій. За слова Олівера Чінганьї, глобальна платформа частково буде відкрита для загального користування, також розроблять механізми, що дозволяють здійснювати вибірковий обмін даними між різними хабами. Дані будуть збиратися на основі фундаментальних принципів офіційної статистики ООН, яка захищає громадянські свободи.