Здоров'я

Віртуальна реальність – новий спосіб ранньої діагностики хвороби Альцгеймера

247_result

Дослідники Кембріджського університету дійшли висновку, що VR діагностує ранні прояви захворювання набагато ефективніше, ніж когнітивне тестування з «золотого стандарту». Вчені повідомили, що поки технологія тестується в лабораторії, але незабаром буде випробувана на пацієнтах.

В ході дослідження фахівці підкреслили важливість нових технологій для діагностики та профілактики таких нейродегенеративних станів, як хвороба Альцгеймера, Паркінсона і старече недоумство. В даний час діагноз хвороба Альцгеймера тільки в Великобританії поставлений 525 тисячам осіб.

У 2014 році професор Джон О’Кіф (John O’Keefe) з Каліфорнійського університету був удостоєний Нобелівської премії з фізіології і медицини за відкриття клітин навігаційної системи мозку. Фактично це означало, що в мозку є ментальна карта того, де ми знаходимося, де бували і як прокладали маршрут. Ключовим компонентом навігаційної системи є область мозку, відома як енторінальна кора. Вона першою страждає від хвороби Альцгеймера, саме тому хворі постійно губляться або забувають куди йшли.

Звичайні когнітивні тести, такі як малювання схем на папері за завданням, не можуть допомогти лікарям перевірити стан енторінальной кори і виявити ранні симптоми деменції у пацієнта. А ось штучний інтелект і сучасні технології можуть це зробити. Нейробіологи Кембриджського університету на чолі з доктором Деннісом Чаном у співпраці з професором Каліфорнійського університету Нілом Берджессом розробили і протестували навігаційний тест віртуальної реальності для пацієнтів з економікою, що розвивається деменцією або з підозрою на неї.

Щоб пройти тестування, пацієнт просто одягає гарнітуру VR і ходить у змодельованому середовищі. Успішно впоратися із завданням зможе тільки той піддослідний, у якого стан енторінальної кори мозку перебуває в нормі. А люди з хворобою Альцгеймера при виконанні тесту рухаються хаотично і не можуть зрозуміти, куди йти. Для тестування лікарі відібрали 45 пацієнтів з легкими когнітивними порушеннями. Для порівняння результатів тесту також була сформована контрольна група пацієнтів. Погіршення пам’яті не завжди пов’язане з деменцією, іноді воно є наслідком втоми і стресу, або супроводжує природний процес старіння організму. Ось чому встановлення причини когнітивних порушень так важливо для пацієнта.

Перед VR-тестом у випробовуваних взяли зразки спинномозкової рідини, щоб виявити біомаркери хвороби Альцгеймера. Всі пацієнти з MCI показали гірші результати при виконанні навігаційних завдань, ніж здорові учасники контрольної групи. У віртуальній реальності було набагато простіше визначити, чи добре орієнтується людина у просторі. Тести на папері не здатні на таке. Крім діагностики захворювання, VR можна використовувати і для тестування препаратів від хвороби Альцгеймера. Зараз вони тестуються на тваринах, але другий етап дослідження завжди супроводжується тестуванням на людях.

У Кембриджському центрі мобільних систем працюють над розробкою спеціального додатка для діагностики та відстеження хвороби Альцгеймера, який можна встановити на смартфон або на розумний годинник. Крім відстеження змін у навігації, програма відображає зміни в інших повсякденних процесах, таких як сон або спілкування.