Інтелектуальні машини

VICE Media створили безстатевого голосового помічника для боротьби із сучасними стереотипами

Креативне агентство VIRTUE, що належить холдингу VICE Media, розробило перший в світі безстатевий голос під назвою «Q». Випуском «Q» компанія сподівається привернути до себе більше уваги і зайняти місце на перших позиціях серед виробників інтелектуальних рішень з голосовим супроводом, а також встановити гендерну рівність у світі технологій.

Представники VICE Media вже повідомили пресі, що з вибором «озвучення» для пристроїв з голосовим супроводом нерідко виникають проблеми: деякі компанії вважають за краще чоловічий голос, а інші – жіночий. Наприклад, у найвідоміших в світі голосових програм, Siri і Alexa, жіночі голоси. Чоловічий голос частіше використовують для більш «авторитетних» ролей, наприклад, у банківській справі або страхуванні, у той час як жіночі голоси більш популярні в розважальному контенті або системах розумного будинку.

Розробники вважають, що гендерна упередженість проникає і в додатки, і в платформи на базі штучного інтелекту. Це зміцнює стереотипи і не відповідає загальносвітовій тенденції нейтрального сприйняття статі. За сприяння партнера, компанії Copenhagen Pride, фахівці з VIRTUE спробували змінити ситуацію, що склалася і створили «Q». Місія голосового помічника – показати всьому світу, що голос може бути нейтральним і що не обов’язково ділити сферу звукового супроводу на чоловічу і жіночу.

Безпосередні творці «Q» – інженери Райан Шерман (Ryan Sherman) і Еміль Асмуссен (Emil Asmussen) з VIRTUE Nordics. Фахівці заявили, що технологія повинна бути заснована на культурних істинах, причому, прогресивних, а не застарілих. Використовуючи інформацію з глобальної мережі VICE Media, розробники вирішили зробити нестандартний крок – створили «Q», щоб відійти від застарілих шаблонів. Весь процес створення відбувався у співпраці з лінгвістом і дослідником Університету Копенгагена доктором Ганною Йоргенсен (Anna Jørgensen). Вона визначила параметри гендерно-нейтрального голосу за допомогою академічних досліджень та консультацій.

На першому етапі розробки вчені записали п’ять голосів, які не відповідають голосовим модуляціям чоловіків і жінок. Потім, використовуючи спеціальне програмне забезпечення для голосового модулювання, голоси перемістили в гендерно-нейтральний діапазон. Готові модульовані голоси були перевірені в ході загальноєвропейського опитування за участю 4600 чоловік. Під час тестування учасників опитування попросили оцінити голос за шкалою від 1 (чоловік) до 5 (жінка). В кінцевому підсумку голос був остаточно змодульованій і сприймався як нейтральний.

Дослідник, що вивчає взаємодію роботів і людей, Джулі Карпентер (Julie Carpenter), була залучена до проекту в якості консультанта. На думку експерта, в процесі створення «Q» була піднята така важлива тема, як гендерні технології. Штучний інтелект може і повинен бути нейтральним, не належачим жодній статі. Розробники хочуть привернути увагу компаній, що працюють з AI, і просувають теорію про те, що гендерна бінарна система застаріла. У майбутньому «Q» може стати голосом для станцій метро, ​​ігор, театральних постановок.