Розумне місто

Вчені створили «зелену» модель управління психікою людини

Дослідники Вашингтонського і Стенфордського університетів створили концептуальну модель, яка застосовується для вивчення впливу екологічних проектів на психічне здоров’я людини. В рамках цієї моделі міським архітекторам пропонують використовувати «зелені зони», щоб з їх допомогою поліпшити якість життя і психологічний стан мешканців міста.

У дослідженні взяли участь більше двадцяти експертів в галузі природничих, соціальних та медичних наук. Згідно з результатами експерименту, взаємодія з природою впливає на сучасну людину терапевтичним чином. Люди, які проводять більшу частину часу в офісах, сидячи за комп’ютерами, перестають контактувати з живою природою необхідну кількість часу. Для здорової дорослої людини фізіологічною нормою є прогулянка на відкритому повітрі протягом 2-3 годин. Сучасне населення мегаполісів, на жаль, не дотримується цих рекомендацій. В результаті такого способу життя людина стикається з розвитком депресії, прогресуванням хронічних захворювань, погіршенням імунітету і стану шкіри, волосся. Психіка людини страждає від дефіциту знаходження на природі найбільшою мірою. Дерева і рослини повинні стати невід’ємною частиною кожного міста, природу потрібно зберегти і максимально інтегрувати в міську інфраструктуру, підкреслив Грег Братман (Greg Bratman), автор дослідження і науковий співробітник UW School of Environmental and Forest Sciences.

Зараз в містах виконують висадку дерев, щоб поліпшити якість повітря і знизити загальну температуру в літню пору року, в багатьох районах будуються парки для активного проведення часу. До 2050 року дві третини людства будуть жити в містах, в зв’язку з цим необхідно якомога активніше озеленювати вільні міські території, заявили дослідники Стенфордського університету і учасник проекту Stanford Natural Capital Project.

Програма не просто в загальних рисах описує позитивний вплив природи на психіку, але і має чіткий план впровадження:

  • проект передбачає живі елементи ландшафту як в місцях загального користування, так і на території конкретних установ, наприклад, в школах;
  • мешканці повинні дотримуватися графіка відвідування саду або парку;
  • люди повинні не просто перебувати в зеленій зоні, але безпосередньо взаємодіяти з природою (один з можливих видів взаємодії – догляд за рослинами, полив і т.д).

Крім того, що людина соціальна істота, вона ще й дуже залежна від екології, а та, в свою чергу, безпосередньо пов’язана з кількістю рослин і дерев на планеті. У найближчі 30 років всі смарт-міста так чи інакше прийдуть до «політики екологічної справедливості», вважають вчені. Регулярне перебування в зеленій зоні, підкреслюють експерти, буде сприяти зняттю стресу, зменшенню дратівливості, підняттю рівня гормонів задоволення і іншим біохімічним процесам в головному мозку.