Інтелектуальні машини

Вчені створили нанозонди для запису внутрішньоклітинної активності нейронів мозку

Биотехнологии, Искусственный интеллект, Человеко-машинные интерфейсы

Людиноподібні машини або кіборги, описані в науковій фантастиці, скоро стануть реальністю завдяки дослідженням і розробкам вчених Університету Суррея, Університету Йонсей і вченим Lieber Group з Гарвардського університету в області біотехнологій.

Дослідники створили нанозонди, які мають малі розміри, щоб фіксувати внутрішню роботу клітин серцевого м’яза і первинних нейронів. Здатність зчитувати електричну активність клітин є основою багатьох біомедичних процедур, наприклад, таких як картування мозковою активністю і нейронне протезування, тобто, створення електронних імплантатів, які відновлюють функції слуху, руху, дотику і т.д.

Розробка нових інструментів для клітинної електрофізіології (процес перебігу електричного струму всередині клітин), дозволяє лікарям робити те, що було недоступне 20 років тому. Сьогодні процедури установки імплантатів не такі складні, як раніше, отже, є всі передумови для розвитку більш досконалих людино-машинних інтерфейсів.

Пристрій, створений вченими Суррейского інституту передових технологій (ATI) і Гарвардського університету – це мікроскопічний U-образний нанопровідниковий транзисторний зонд для внутрішньоклітинного запису. Ця структура була використана для запису внутрішньої активності нейронів і інших клітин, які генерують в тілі людини електричні імпульси. Крім того, пристрої здатні до багатоканального запису.

Автор дослідження, доктор Юньлун Чжао (Yunlong Zhao) підкреслив, що створення адаптивних людино-машинних інтерфейсів неминуче, воно свідчить про розширення меж сучасної науки. Мікроскопічні, гнучкі, нанопровідникові зонди – це потужний інструмент, що вміє фіксувати внутрішньоклітинну нервову активність, але без дискомфорту, який викликають більш громіздкі пристрої. Зокрема, не завдають фатальних ушкоджень клітині.

Професор Гарвардського університету Чарльз Лібер (Charles Lieber) повідомив, що розробка вирішує відразу два завдання: проблему інтеграції наночастинок в клітини живого організму і запис внутрішньоклітинних процесів. Використовуючи нанозонди і технологію штучного інтелекту, вчені зможуть створити біологічні форми, що володіють всіма функціями людського організму, але не є живими в повноцінному біологічному сенсі. Також нанозонди відкриють новий етап в протезуванні, створенні біонічних кінцівок і здійснять величезний вплив на розшифровку процесів, що протікають в нейронах мозку.

В даний час команда професора Юньлун Чжао веде роботу над новими пристроями накопичення енергії, електрохімічним зондуванням, біоелектронними пристроями і тривимірними м’якими електронними системами.