Здоров'я

Вчені MTI відкрили галіцин – найпотужніший антибіотик у світі

Новий тип антибіотиків виявлено завдяки штучному інтелекту. Відкриття зробили вчені Массачусетського технологічного інституту (MIT). Експерти називають цю подію масштабним проривом у боротьбі з глобальною проблемою лікарської стійкості. У процесі дослідження для аналізу понад ста мільйонів хімічних сполук був використаний потужний алгоритм ШІ, він працював протягом декількох днів. У результаті вдалося виявити з’єднання, здатне знищити 35 видів потенційно смертельних бактерій.

Кількість інфекцій, стійких до антибіотиків, в останні кілька років збільшилася: наприклад, в Англії показник склав 9% (в період з 2017 по 2018 роки кількість хворих подібними видами інфекцій склала 61 тис. людей). Якщо прийом антибіотиків відбувається не за призначенням, то будь-які бактерії, які живуть в організмі, стають стійкими до них. І це означає, що лікарські препарати не можуть працювати тоді, коли це дійсно необхідно. За заявою Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) дане явище – одна з найбільших загроз для глобальної безпеки і розвитку сфери охорони здоров’я в цілому.

Старший науковий співробітник проекту в Массачусетському технологічному інституті (MIT) Регіна Барзілай (Regina Barzilay) підтвердила унікальність відкриття і підкреслила, що воно було зроблено завдяки алгоритму, створеному за принципом архітектури людського мозку. Розробники навчили нейромережу аналізувати структуру 2,5 тисячі ліків та інших з’єднань, щоб знайти саме ті, які мають найкращі антибактеріальні властивості, наприклад, для знищення кишкової палички. Після цього було відібрано 100 претендентів для тестування, слідом за яким виявили антибіотик галіцин (halicin).

Джеймс Коллінз (James Collins), біоінженер з команди вчених MIT підтвердив, що цей антибіотик один з найпотужніших, що існують сьогодні на планеті. У команди дослідників був намір розробити нейромережу, яка дозволила б на повну потужність використовувати можливості штучного інтелекту і вступити у «нову еру» антибіотиків. Доктор Пітер Банністер (Peter Bannister), голова медичної комісії Інституту інженерії та технологій (Institution of Engineering and Technology) повідомив, що використовуваний спосіб лікування вже зарекомендував себе з позитивного боку у медичних дослідженнях.

Спосіб виявлення таких препаратів виходить за рамки звичайного теоретичного моделювання і порівнює доклінічні результати роботи медиків з результатами тестів в контрольних групах. З 2014 року Великобританія скоротила кількість використовуваних антибіотиків на 7%, проте кількість стійких до ліків інфекцій зросла на 35%. На думку вчених, залучення ШІ до процесу пошуку ліків знизить вартість виробництва антибіотиків в довгостроковій перспективі.