Інтелектуальні машини

Вчені MIT і Columbia Engineering створили Gray Goo – рухомого липкого робота, що реагує на світло

Фото: engineering.columbia.edu

Дослідники Columbia Engineering і фахівці з робототехніки з MIT Computer Science & Artificial Intelligence Lab (CSAIL) створили новий тип робота – прості частинки, які збираються в групу без централізованого управління або єдиної точки відмови (компонент, відключення якого призводить до збою всієї системи). На відміну від групи модульних роботів, в новій системі кожен компонент не має індивідуального ідентифікатора.

Вчені вже дали розробці умовну назву «робот частинок» або Gray Goo. Кожна частка спочатку могла здійснювати тільки однорідні коливання, але при групуванні великої кількості таких частинок маса почала рухатися незалежно. Концепція «сірого слизу», що володіє колективним ШІ, довгий час залишалася лише легендою для любителів наукової фантастики, оскільки всі сучасні роботи створені з взаємозалежних компонентів і якщо у них відмовляє одна зі складових, вони виходять з ладу.

Вченим CSAIL і інженерам Columbia Engineering вдалося піти далі – створити рухливу масу з великої кількості частинок без індивідуального ідентифікатора. Змусивши частки коливатися у відповідь на вплив світла, розробники об’єднали їх в групу і побачили, що вона реагує на світло, рухаючись у напрямку до його джерела.

Автономні роботи існують вже більше ста років, але всі ці машини небіологічні, вони не можуть рости або відновлюватися після пошкоджень. Метою розробників CSAIL було створення інтелектуальних машин, які могли б функціонувати навіть у разі відмови окремих компонентів. Зробити робота схожим на біологічну істоту не дуже важко, але створити щось таке ж унікальне за функціями – набагато складніше, підкреслив керуючий лабораторією Creative Machines Ход Ліпсон (Hod Lipson).

Всі істоти в природі складаються з клітин, які по-різному поєднуються в організми. При розробці роботів-частинок основні труднощі виникали на етапі конструювання роботизованих осередків, з яких можна було б в кінцевому підсумку сформувати роботів будь-якого розміру. Така роботизована маса може прийняти найкращу форму, виходячи з умов: повзти по вузькому тунелю, наприклад, або брати зі столу необхідний інструмент, перебуваючи на великій відстані. Звучить неймовірно, але робот і правда міг би використовувати прості частинки для «вирощування» дуже довгої кінцівки. Залежно від мети форма робота цілком може змінюватися.

Під час експериментів вчені продемонстрували роботів, що складаються всього з декількох десятків частинок. Частинки, що знаходилися ближче до джерела світла, реагували на нього, створюючи своєрідний хвильовий рух (розширюючись і стискаючись), і ця хвиля змушувала весь кластер рухатися до світла. Також інженери досліджували, як Gray Goo обходить перешкоди. Зараз вони вивчають поведінку липкого робота, що має великі розміри – з сотень і тисяч частинок. У майбутньому вчені мають намір створити роботів аналогічного типу з мільйонів мікроскладових, які будуть реагувати не тільки на світло, але і на звук.