Інтелектуальні машини

Український школяр розробив TouchGuide – пристрій для людей з порушеннями зору

TouchGuide, Нарушения зрения, Пространственная ориентация
Фото: МАН

Задум юного винахідника полягає в забезпеченні просторової орієнтації за допомогою ультразвукових датчиків. Вони кріпляться на тіло людини для сканування навколишнього простору. Процесор аналізує всі дані, що надходять, і в разі необхідності направляє імпульс в ту частину тіла, якою вона може вдаритися.

Опис пристрою

Пристрій TouchGuide складається з чотирьох частин:

  • ременя, що знаходиться на рівні грудей, на якому розміщені декілька давачів, які виконують обертальні рухи вниз-вгору для повного сканування навколишнього середовища перед носієм;
  • два надколінка, на кожному з яких також розміщені два давача. Один з них зафіксовано під кутом, щоб перевіряти наявність підлоги перед тим, хто йде, крім того, вони фіксують наявність поверхні тільки тоді, коли користувач вже поставив ногу на землю;
  • жилет, завдяки якому передається інформація. Жилет надягається під одяг. На ньому розміщується керуюча плата (в прототипі використовується Raspberry pi 3b), вона обробляє інформацію з давачів, яка надходить у вигляді радіохвиль. Залежно від того, на якій відстані, в якому розташуванні і яких розмірів перешкоди, вмикаються відповідні вібродвигуни. Так незряча людина розуміє, що перед нею або збоку знаходиться перешкода. Зараз в пристрої 16 вібродвигунів.

Згідно з даними National Health Service, в усьому світі люди з порушенням зору падають 37 тисяч раз на рік. І 47% з них – саме з вини недостатньою орієнтації на місцевості. Сучасні рішення, які допомагають уникнути сліпим людям зі слабким зором травм – це собака-поводир і тактильна тростина. На жаль, вони не можуть вирішити всіх проблем, оскільки займають руки людини, не здатні визначати точну висоту перешкоди, а собака ще й активно рухається. Тварина-поводир коштує дорого, до того ж тренування і утримання такої собаки обходиться в середньому в 60 тис.дол. протягом усього періоду її життя. На даний момент орієнтовна вартість пристрою TouchGuide становить 450 доларів. На світовому ринку існує безліч аналогів продукту, наприклад, OrNavi, SonarGlasses, SuperSonic Stick Sonar, SunuBand. Але тільки TouchGuide вміє одночасно визначати висоту об’єкта, відстань до нього і рухливість перешкоди при куті огляду в 180 градусів. Інформування за допомогою вібросигналів дозволяє використовувати TouchGuide не тільки людям з порушеннями зору або сліпим, але і глухим.