Розумне місто

У Тель-Авіві запустили програму CityZone для створення і тестування стартапів

Atidim Hi-Tech Park був створений в 1972 році. Atidim приватна компанія, її власниками є муніципалітет Тель-Авіва і Тель-Авівський університет. За 47 років існування парку тут розвинули діяльність понад 100 компаній, в яких працює близько 15 тисяч співробітників. Загальна площа будівель, що здаються в оренду, становить 150 тисяч кв. м. На території парку є комерційна зона, енергетичний центр, безліч парковок і офісних будівель. Найближчим часом планується будівництво доріг, які з’єднають Park Atidim з головною транспортною магістраллю Тель-Авіва, розв’язкою Мораша.

Незважаючи на розвинену інфраструктуру і широке застосування сучасних технологій, Тель-Авів страждає від хронічного браку парковок, затяжних пробок на дорогах, високого шумового забруднення. Адміністрація муніципалітету при співробітництві з Тель-Авівським університетом має намір вирішити більшу частину проблем регіону за допомогою нової програми розвитку смарт-міст – CityZone, запуск якої відбудеться саме в Atidim Park. Програма перетворить Atidim на комфортне й ефективне технічне середовище для функціонування стартапів в системі смарт-сіті.

На думку розробників, CityZone – це унікальна жива “лабораторія”, міське середовище, в якій смарт-рішення зможуть пройти тестовий цикл роботи перед масовим запуском. Atidim Hi-Tech Park відрізняється від звичайного міста – наприклад, тут немає житлових кварталів, а на вулицях відсутня торгівля. В даний час з метою тестування програми розробники CityZone співпрацюють не тільки з Тель-Авівським муніципалітетом, а й з міською владою Берліна. У майбутньому до технологічного альянсу приєднаються ще 10 міст.

Річна програма CityZone призначена для прискорення розвитку інфраструктури розумних міст. Крім поліпшення рівня життя городян, вона призведе до зростання прибутковості індустрії смарт-сіті на 20% (приблизно на 2,5 трильйона доларів). Приріст фінансів забезпечать такі актуальні технології, як комп’ютерний зір, автономне водіння, штучний інтелект та аналітика, а також IoT, дрони і розвиток технологій кібербезпеки. У Atidim Park буде надходити вся необроблена інформація: отримані у режимі реального часу поліцейські, дорожні, лікарняні дані з міських департаментів і підрозділів, у тому числі інформація з вуличних ліхтарів, які відстежують рух пішоходів.

CityZone пропонує стартапам, що ведуть діяльність на території Atidim Hi-Tech Park робочі місця, допомогу з боку відповідних муніципальних та університетських департаментів, можливість проведення дзеркальних угод (з обміном рівнозначними зобов’язаннями) в 15 інших містах світу, а також зв’язки з діловими партнерами зі списку Fortune 500, наприклад, з альянсом Renault-Nissan-Mitsubishi. В обмін на фінансування своєї програми партнери CityZone отримують право голосу при виборі інших стартапів-учасників програми, а також мають право вступати з ними в комерційне співробітництво у рамках угод про спільний продаж.

Генеральним директором CityZone є ізраїльський підприємець Габі Камінські. За словами бізнесмена, однією з найважчих завдань проекту був пошук співробітників з відповідним досвідом роботи у сфері machine learning або big data, а також пошук перших клієнтів. Всі стартапи у системі смарт-сіті, на думку Камінські, стикаються з однією глобальною проблемою – це початкове фінансування, завоювання довіри клієнтів і право на використання даних.

Кожен клієнт хоче бачити продукт у дії, але для отримання ефективного і корисного продукту потрібні фінанси і певна кількість інформації. Програма CityZone надає всім учасникам дані, зібрані в Atidim Hi-Tech Park і Тель-Авіві, у тому числі інформацію про рух на велосипедних доріжках і автомобільних шосе, схеми вивезення сміття, паркування, якість повітря, утилізацію медичних відходів і безліч інших міських і комунальних показників.

Наприклад, для зручності комунальних служб, які терплять збитки через витоки води, по всьому Тель-Авіву встановлені спеціальні давачі, які визначають вразливості у водопровідних системах. Також запланована серія тестових заїздів з використанням автономних транспортних засобів. Для збору інформації по споживанню енергії CityZone планує використовувати “розумні” вуличні ліхтарі.

Всі стартапи-претенденти на участь у програмі CityZone проходять жорсткий відбір. Відбірковий комітет складається з представників Тель-Авівського університету, членів муніципалітету Тель-Авіва та ділових партнерів CityZone.