Інтелектуальні машини

У США винайшли Edge – розумний обруч, що підсилює функцію уваги і пам’яті

Фото: boostwithedge.com

Тім Фіорі – ординатор лікарні Фіони Стенлі (Західна Австралія), кілька років тому активно зацікавився технікою мозкової стимуляції та її використанням для лікування пацієнтів з травмами спинного мозку. Фіорі турбувало те, що багато технологій використовуються виключно в стінах лабораторій.

Продовжив свої дослідження Тім вже у керівному складі компанії HUMM в 2017 році. Співзасновниками проекту стали його співвітчизники – австралійці Ян Макінтайр, Ахмуд Аулеар і Кріс Норман. Тоді ж був створений перший робочий прототип обруча Edge.

Зараз компанія співпрацює з дослідницькими організаціями та інвесторами. У числі партнерів проекту – Berkeley Skydeck, Larsen Ventures, Muru-D, The University of Western Australia.

Як працює обруч Edge?

Мозок – найскладніший орган в організмі людини. Він містить сто мільярдів нервових клітин і відповідає за кожну думку, дію, спогад або досвід. Нервові клітини (нейрони) взаємодіють за допомогою імпульсів. Коли мільйони нейронів стають активними, вони виробляють електричні або мозкові хвилі.

Однією з ключових областей мозку, відповідальних за пам’ять і увагу, є префронтальна кора. Ця область розташована в передній частині мозку, прямо за очима і чолом, вона бере участь у когнітивних процесах високого рівня, таких як вирішення складних завдань, прийняття рішень. Ці ділянки мозку задіюються при вивченні будь-якої нової інформації.

Edge виглядає, як гладкий обруч із застібкою. Його можна одягати на голову, як звичайну пов’язку. На внутрішній стороні передньої частини обруча розташовані датчики, які надсилають імпульси змінного струму до лобової частини голови користувача (метод tACS). Під час сеансу нейрони префронтальної кори починають працювати відповідно до імпульсів датчиків, посилюється робота ділянок мозку, відповідальних за обробку інформації і пам’ять. Так досягається максимальний рівень розумової продуктивності користувача.

Електричні сигнали Edge практично невідчутні. Легке поколювання – це найінтенсивніше відчуття з можливих. При постійному використанні обруч підсилює нейропластичність – це здатність мозку змінюватися в результаті розумових тренувань, відновлювати втрачені нейронні зв’язки. Такий ефект забезпечується завдяки імпульсній регуляції BDNF – важливого фактора росту нейронів.

Ефект від застосування Edge тимчасовий і триває близько години або трохи більше, в залежності від індивідуальних особливостей користувача. Рекомендований час першого сеансу використання обруча становить 15 хвилин.

Перші тестування пілотної версії обруча Edge проводилися на кіберспортсменах у лабораторії Каліфорнійського університету в Сан-Франциско. Тоді розробники відзначили, що результати гравців у змаганнях покращилися на 12-20%. За весь час клінічних випробувань не було виявлено жодного випадку побічних ефектів від використання Edge. Рандомізовані дослідження показали, що застосування пристрою збільшувало обсяг пам’яті піддослідних в середньому на 16%.

Ян Макінтайр, генеральний директор Humm, підкреслив, що Edge покращує когнітивні функції без медитації, спеціальних дієт, кофеїну або ноотропних препаратів. Подібні технології існували і раніше, але пристрої або були дуже дорогими, або були обмежені проводами і громіздкими батареями.

Технології, покладені HUMM в основу розробки Edge, використовуються для підвищення продуктивності спортсменів NBA. Їх активно застосовують в лабораторіях Каліфорнійського університету в Сан-Франциско (UCSF) і Гарвардського університету. Нещодавно Humm завершили серію досліджень в Університеті Західної Австралії. Додатковий блок випробувань Edge запланований на 2019 рік і буде проводитися в США.

Компанія HUMM планує випуск гарнітури Edge для масового використання до кінця 2019 року. Вартість новинки становитиме близько 500 доларів.