Розумне місто

У Сомервіллі заборонили використання технології розпізнавання осіб

Влада Сомервілль (США, Массачусетс) прийняла розпорядження про заборону використання технології розпізнавання осіб. Це друге американське місто після Сан-Франциско, що зробило подібні дії. У постанові зазначається, що будь-який житель або гість міста не має законного права встановлювати будь-яку систему розпізнавання осіб та використовувати будь-яку інформацію, отриману за допомогою такої системи. У список компаній, на які поширюється заборона, увійшли всі міські служби, в тому числі поліція, а також співробітники міських організацій, підрядники та постачальники.

Заборона була введена через побоювання з приводу етичності і точності роботи системи. У постанові йдеться про те, що повсюдне використання розпізнавання осіб – еквівалент постійної наявності і пред’явлення городянами посвідчення особи з фотографією. Міська адміністрація також повідомила, що механізм розпізнавання осіб не завжди працює ефективно, крім того, при ідентифікації людей з різним кольором шкіри деякі з них піддаються високому ризику «хибнопозитивних» ідентифікацій.

Дослідження, проведене у 2018 році Американським союзом громадянських свобод (ACLU), показало, що програмне забезпечення Amazon Rekognition неправильно впізнали 28 учасників Конгресу, помилково идентифікувавши їх як людей, заарештованих за злочин. Також був відзначений непропорційно високий рівень невідповідності розпізнавання серед людей з будь-яким кольором шкіри, крім білого. У постанові також йдеться, що більшість баз даних, до яких застосовується технологія ідентифікації особи, допускає похибки за расовою ознакою.

Січневе дослідження, проведене Центром з інновацій даних США, показало, що лише кожен четвертий американець (26%) вважає, що уряд повинен строго обмежувати використання технології розпізнавання осіб. Менше 1% опитаних заявили, що згодні з суворою забороною, а 55% не підтримують обмеження.

Тим часом, у світі триває активне поширення ідентифікації особистості за допомогою технології штучного інтелекту. Лідером за кількістю «розумних» камер є Азіатський регіон. Наприклад, в Китаї уряд створив найпотужнішу і велику мережу розпізнавання осіб в світі, називаючи основним своїм завданням «розпізнавання особистості в будь-який час і будь-якому місці протягом 3-х секунд».

У Малайзії поліція використовує програмне забезпечення китайського виробника Yitu Technology. А в Сінгапурі на ліхтарних стовпах встановлені «розумні» відеокамери, цілодобово ведуть спостереження за міськими вулицями.

Західні країни також не відстають. Наприклад, в Орландо (Флорида, США) запущено пілотний проект розпізнавання осіб від Amazon.

Аналогічний проект є і у Великобританії, але поки що в цій країні технологія не набула масового застосування. Незважаючи на це, британська компанія-розробник системи біометричної аутентифікації – Veridium – закликає поліцію і міську владу більш відкрито і цілісно підійти до питання застосування сучасних технологій. До того ж, за допомогою відбитків пальців можна частково відмовитися від ПЗ по розпізнаванню осіб.