Розумне місто

У Портленді тестується програма для складання маршрутів руху жителів міста

Міська інноваційна організація Sidewalk Labs повідомила, що впроваджує в Портленді (США, Орегон) програмне забезпечення Replica для аналізу міської ситуації – визначення місця розташування городян за допомогою їх мобільних пристроїв. Replica використовує дані про місцезнаходження, а також сукупні демографічні дані, щоб змоделювати карту маршрутів переміщень людей міськими районами. Програма формує «синтетичну популяцію» – віртуальні профілі реальних людей. Кожному профілю присвоюється модель поведінки, що збігається з поведінкою в реальному житті. Затем за допомогою комп’ютерного моделювання і технології штучного інтелекту розробники створюють календар дій кожного жителя, відтворюючи схеми поїздок по смарт-сіті або переміщення в метрополітені.

Завдяки Replica влада міста отримує доступ до детального маршруту пересування жителів міста. Ці дані дуже непросто зібрати, враховуючи сукупну кількість машин на шосе або пішоходів на дорогах, а також транспорт, яким вони користуються (автомобіль, велосипед, мотоцикл або міський транспорт). Показники переміщення оновлюються кожні три місяці, враховується навіть мета поїздки: в магазин, на роботу, в школу, в університет і т.д. Система аналізує карту маршрутів до меж міського кварталу. На підставі проаналізованих даних встановлюються години найбільшої завантаженості міських доріг, пропонується карта альтернативних маршрутів при заторах, оптимізація місць під парковку і т.д. Наприклад, знання того, як часто, автомобілісти, велосипедисти або пішоходи роблять покупки у будь-якому районі, допоможе власникам місцевих магазинів зрозуміти, що бізнес не постраждає, якщо частина паркувальних місць замінити велосипедними доріжками.

У грудні минулого року міська рада Портленда затвердила пілотний проект загальною вартістю 457 тисяч доларів, що адмініструвався портлендським бюро транспорту (PBOT), Службою метрополітену (Portland Metro) і транспортною компанією TriMet. Тестовий період програмного забезпечення становить рік. Протягом цього часу фахівці вивчатимуть питання перевантаженості транспортних маршрутів міста, їх безпеки і потенціал, повідомив технічний експерт Portland Metro Еліот Роуз (Eliot Rose). Sidewalk Labs, дочірня компанія Google Alphabet, повідомила, що в даний час сервіс Replica використовують шість великих компаній державного сектора.

Поряд з глобальними питаннями про використання даних та ролі великих технологічних компаній в розумних містах, може виникнути питання про те, як Sidewalk Labs збирає дані і забезпечує захист конфіденційності користувачів. За інформацією з офіційного сайту, ПЗ використовує дані про місцезнаходження телефонів, зібрані сторонніми мобільними додатками. Детальну інформацію про джерела у Sidewalk Labs не надали, але підкреслили, що приватність користувача не порушується. За заявою фахівця з оптимізації планування Sidewalk Labs, Ніка Боудена (Nick Bowden), Replica використовує тільки повторно оброблену інформацію і не ставить за мету визначити конкретне місце розташування однієї людини, мета програми – встановлення маршруту переміщення групи людей.