Інтелектуальні машини

У MIT створили сенсорну рукавичку, яка допомагає роботам розпізнавати об’єкти на дотик

Фото: mit.edu

На навчання роботів потрібні роки, особливо, якщо мова йде про те, щоб дати їм можливість утримувати різні об’єкти, не пошкоджуючи і не гублячи їх. Завдяки останній розробці вчених Массачусетського технологічного інституту (MIT), люди наблизилися до ідеї створення ідеально акуратного робота. Сенсорна рукавичка, забезпечена безліччю мікроскопічних сенсорів, дозволить роботизованим машинам розпізнавати об’єкти при першому торканні. Очікується, що рукавичка прискорить розробку протезів, максимально чутливих до поверхонь і забезпечить роботам велику маневреність і точність.

Масштабована тактильна рукавичка («Scalable tactile glove» або STAG) зовні дуже схожа на звичайну тканинну рукавичку, оснащену 550 крихітними сенсорами. Під час експерименту дослідники вивчили взаємодію поверхні пристрою з 26 різними предметами (банкою газованого напою, ножицями, тенісним м’ячем, ложкою, кульковою ручкою, чашкою). Давачі збирали дані про показники тиску, а нейронна мережа їх інтерпретувала. Інтелектуальна система змогла пізнати, які об’єкти в руці у оператора з точністю до 76%, а вага всіх об’єктів була встановлена з точністю до 60 грамів.

Отримана інформація дозволила дослідникам побачити, як різні ділянки кисті руки працюють разом. Наприклад, коли задіюється середній суглоб вказівного пальця, великий палець практично не рухається. Ці дані важливі для створення сучасних функціональних протезів, підкреслив автор дослідження, фахівець MIT Субраманіан Сундарам (Subramanian Sundaram). На думку експерта, все розробники хочуть навчити роботів поводитися з предметами, так, як це вміє людина. Ця спритність напрацьовується тільки при належному відчутті дотику, яку забезпечує STAG. Дана рукавичка не перша в своєму роді, проте попередні розробки коштували близько тисячі доларів, але при цьому містили всього 50 сенсорів. Вартість STAG становить всього 10 доларів, при цьому кількість сенсорів збільшено більш, ніж в 10 разів. Рукавичка ламінована проводячим полімером, що фіксує ступінь тиску, доданого до предмету, який утримує рука. Проводяча нитка прошита крізь полімер, і її волокна перекриваються таким чином, що перетворюються на мікроскопічні давачі тиску.

Принцип роботи рукавички закладений в основу ще одного винаходу, RoboRaise. Цей пристрій вимірює м’язову активність користувача, і за допомогою вловлювання нервових імпульсів біцепса і трицепса виробляє згинання та розгинання механізованої кінцівки. RoboRaise був розроблений спеціально для підйому вантажів і допомоги людині. Очікується, що STAG додатково забезпечать цією технологією контролю активності м’язів, щоб роботи, які використовують її, стали більш точними і маневреними.