Інтелектуальні машини

У Києві відбулося тестування лінії виготовлення екологічного паперу

Вторичная переработка, Стартап

Закарпатський школяр Валентин Фречка придумав метод виготовлення паперу з сухого листя ще в 2016 році. Його наштовхнула на геніальну думку мрія про Кенію – в 2017 році там проводилась олімпіада з екології, а Валентин мріяв побувати на цьому навчальному заході. В якості сировини для паперу було обране опале листя. Спочатку школяр проводив експерименти вдома: виготовляв самостійно з маси листя рідку сировину, дробив листя в блендері і розкачував у листи. Так були створені перші зразки екологічної паперу.

Зараз проект Re-leaf почав переробку 300 кілограмів опалого листя для отримання паперового волокна. У планах проекту – отримання сертифіката Європейської асоціації виробників паперу і целюлози і масштабування технології.

Історія проекту Re-leaf
У серпні 2016 року проект переміг в конкурсі МАН, потім пройшов всі етапи української олімпіади з екології та врешті-решт отримав гран-прі в Кенії. Так збулася мрія Валентина, а світ отримав альтернативу знищення лісу. З моменту перемоги на кенійській олімпіаді Фречка побував з проектом Re-leaf у США, Франції, Польщі, Німеччини, Словаччини, Сербії, Китаї та Кореї. Всі рекомендації фахівців юнак записував, а потім вивчав, паралельно займаючись удосконаленням технології. Партнером проекту є Ярослав Чепка. Разом з Валентином вони взяли участь в конкурсі стартапів University Startup World Cup. У листопаді 2019 року буде оголошено результати конкурсу. Переможець отримає приз у розмірі 15 тисяч доларів.

У 2018 році Житомирський картонний комбінат запропонував Валентину Фречка роботу. Юнак прийняв пропозицію і в даний час займається питанням впровадження технологій і інновацій в процес виробництва, а також масштабною реалізацією своєї технології на комбінаті.

Перспективи і плани на майбутнє
Варіантів використання екологічного паперу у автора проекту безліч: він пропонує виготовляти з нього упаковку для харчових продуктів, друкувати книги, використовувати в текстильній промисловості. Продукт повністю підлягає вторинній переробці, що здешевлює його вартість.

В даний час Валентин Фречка вчиться на другому курсі КНУ. Він вибрав біотехнології як спеціальність, і стверджує, що вчиться заради самого процесу навчання. За останні три роки юнакові вдалося більше, ніж мільйонам його однолітків – він об’їздив безліч країн, познайомивши світову громадськість з проектом Re-leaf, співпрацював з компанією P&G, синтезуючи целюлозу з бактерій. Валентин – представник покоління Z, яке спрямовує масу зусиль на сталий розвиток планети. У найближчих планах Валентина знайомство з Ілоном Маском. Юнак навіть має намір запропонувати американському винахіднику і інвестору створити молодіжну коаліцію, учасники якої спільно вирішуватимуть екологічні та економічні проблеми.