Розумне місто

У Фінляндії старі будинки оснащують «розумними» давачами

Великі житлові компанії у фінських містах Гельсінкі і Вантаа впроваджують рішення IoT для зниження енергоспоживання в старих багатоповерхових будинках. Проект ставить за мету підвищити обізнаність мешканців про у
правлінні енергетичними ресурсами в рамках ініціативи MyData. За попередніми підрахунками, ця система енергозбереження заощадить державі кілька мільйонів євро на рік.

IoT датчики
Компанії, які взяли участь у проекті, вже встановили на старі житлові будинки давачі IoT. Аналізуючи отриману інформацію, вони шукають найбільш економічно ефективний спосіб зниження споживання енергетичних ресурсів. Збір даних за допомогою пристроїв інтернету речей в середньому обходиться в 10 разів дешевше, ніж стандартний спосіб проведення вимірювань вручну. Одна з компаній-учасників проекту володіє 14 будинками в районі Вуоссаарі в Гельсінкі. Щорічно за централізоване водопостачання об’єктів старого житлового фонду забудовник платить майже 500 тисяч євро.

Даний проект є частиною ініціативи «Житлові компанії, що сприяють клімату» (Climate-friendly Housing Companies), і здійснюється за підтримки Управління з охорони навколишнього середовища Гельсінської району та Ради з екологічного будівництва в Фінляндії. Проект триватиме до 2020 року і частково торкнеться опалювального сезону 2021 року. Завершиться він публікацією цифрового керівництва для житлових компаній. Очікується, що цей досвід збору даних буде максимально швидким і конфіденційним. Норми збору інформації встановлюються Загальними регламентом захисту даних (GDPR), він же гарантує, що всі відомості використовуються виключно в економічних цілях.

Менеджер проекту Тімо Руохомякі (Timo Ruohomäki) з Forum Virium Helsinki, інноваційного підрозділу міста, пояснив, що на опалення в зимовий період припадає близько 70% енергоспоживання багатоквартирних будинків. До того ж, в таких будинках зазвичай мало технологій для активного моніторингу опалення на основі фактичних потреб мешканців. Експерт упевнений, що рішення щодо зниження енерговитрат можуть бути дуже простими, такими як регулювання опалювальної мережі, заміна водяного циркуляційного насоса або зміна граничного значення кривої регулювання.

Голова ради директорів житлової компанії Lokkisaarentie Рісто Ляхтенмякі (Risto Lähteenmäki) заявив, що в передмісті Фінляндії є величезна кількість будівель, енерговитрати на які можна скоротити в кілька разів. Зараз компанія чекає результатів проекту, щоб зрозуміти, наскільки перспективна ця технологія і яку кількість грошових коштів вона допоможе заощадити.
Проект фінансується програмою 6Aika – це стратегія, спрямована на сталий розвиток і управління ресурсами шести найбільших міст Фінляндії (Гельсінкі, Еспоо, Вантаа, Темпера, Турку і Оулу).