Розумне місто

У Берліні стартував проект створення динамічної 3D-карти місцевості

Пілотний проект компанії Artisense, що стартував в Берліні – створення 3D-карти для розумного міста. Партнери проекту: компанії Bombardier, Siemens і підприємство з утилізації відходів – Alba.

В даний час сформовано парк з десяти автомобілів, оснащених відеокамерами і давачами передачі даних. Машини переміщаються по місту, створюючи карту, яку система ШІ переводить у тривимірну модель. Користувач такої карти постійно отримує найбільш актуальне розташування дорожніх покажчиків, вулиць, інформацію про перекриті дороги і т. д. Офіційний запуск проекту запланований на січень 2019 року.

В інфраструктурі розумних міст величезне значення приділяється транспортним засобам і роботизованим машинам. В ідеалі техніка повинна вміти самостійно переміщатися в середовищі “розумного” міста. Для безпечного пересування такого транспорту потрібні 3D-карти, які створюються у реальному часі.

Адміністрація міста покладає на проект Artisense великі надії, адже автономні системи, керовані ШІ, належать до найбільш важливих технологій майбутнього. Такі системи роблять пересування по Берліну більш безпечним і ефективним, це стосується не тільки межі міста, але і логістичного простору залізниць, аеропортів, територій заводів. В даний час Artisense проводить тестування свого програмного продукту в Берліні у реальних умовах. Завдання компанії – розгортання діяльності автономних систем в “розумному” місті, а основна мета – навчити машини “бачити” людей.

Як це працює?

Створення тривимірної карти відбувається при використанні двох технологій: SLAM (визначення поточного місцезнаходження і одночасно створення карти місцевості) і VIO (орієнтування робота або автомобіля на місцевості на підставі отриманих з камери знімків). Також застосовується рішення від Artisense під назвою PNT (Position, Navigation and Timing). Дані з датчиків зберігаються в хмарній платформі Geospatial Intelligence Platform, так відбувається постійне оновлення карти. Для тренування системи комп’ютерного зору, яка застосовується у системі, використовується технологія глибокого навчання (deep learning).

Штучний інтелект перетворює зображення з камери і дані давачів, розміщених на автомобілях, в дані, які нейронна мережа може “прочитати” і обробити. Так з’являється віртуальна тривимірна карта місцевості. Карта має так званий “семантичний зміст”, який використовується в якості основи для маршруту автономних транспортних засобів і роботизованих пристроїв. За допомогою звичайної недорогої камери автомобіль формує точні картографічні дані, забезпечуючи зручну навігацію по будь-якій місцевості.

Щоб забезпечити захист особистих даних, випадково зафіксована інформація, наприклад, номерні знаки видаляються з носіїв після обробки даних. Крім того, обличчя перехожих теж не потрапляють на 3D-карту.

Розробник переконаний, що транспортні засоби повинні мати можливість подорожувати автономно, безпечно і без GPS, але з тривимірними даними, що обробляються в режимі реального часу. Artisense мають намір взяти участь у майбутній розробці автономних систем на основі AI в Берліні. Технологія Artisense дозволяє здійснювати навігацію за допомогою автономних транспортних засобів без дорогого обладнання. Тривимірні карти найбільш ефективні і раціональні з точки зору витрачання ресурсів.

Партнер проекту, Bombardier Transportation, повідомив, що основна увага зараз приділяється виявленню перешкод і загроз в громадських місцях, а також на проїжджій частині. Розумні системи від Bombardier встановлені на трамваї в деяких країнах світу, вони допомагають зробити громадський транспорт більш енергоефективним і безпечним.