Здоров'я

Transpara – інтелектуальна система для читання мамограм і виявлення раку грудей

Журнал Національного Інституту Раку (Journal of the National Cancer Institute) опублікував дослідження кафедри радіології та ядерної медицини Університетського медичного центру Радбоуд (Radboud University Medical Centre, Нідерланди), яке підтвердило ефективність і функціональність систем штучного інтелекту для діагностики раку молочної залози. Згідно з інформацією фахівців, ШІ в радіології не менш ефективний, ніж рентгенолог, який оцінює результати мамографії під час скринінгу.

Рак молочної залози є найбільш поширеною формою раку у жінок, і, не дивлячись на значні поліпшення в терапії, захворювання як і раніше є основною причиною смертності від онкології – щорічно реєструється 500 тисяч летальних випадків, обумовлених цією хворобою. Сучасні програми скринінгу достатньо складні, а з огляду на кількість пацієнток, які потребують обстеження, проблема нестачі кваліфікованих рентгенологів стоїть дуже гостро.

Саме тому вчені Radboud University Medical Centre застосували систему штучного інтелекту Transpara для обробки результатів КТ та мамографії.
Transpara – програма, яка автоматично класифікує мамограми за ступенем відхилення від норми і виявляє підозрілі ділянки на знімках. Вона автоматично направляє лікарям-рентгенологам результати КТ або мамографії з підозрою на рак. Використовує технології big data і глибоке навчання.

За словами розробників, Transpara є багатофункціональним рішенням, мета якого – допомога рентгенологам і хірургам в діагностиці злоякісних новоутворень грудей. За допомогою такого інтелектуального ПЗ лікарі швидше визначають знімки без відхилень і приділяють більше уваги пацієнтам з серйозними порушеннями. Програма може надавати інформацію по раніше переглянутих знімках, не відволікаючись від процесу вивчення нових даних.

В ході експерименту вчені запропонували нейронної мережі вивчити 2652 знімка мамографії, з яких 653 відображали злоякісні пухлинні утворення грудної залози. Паралельно знімки вивчалися рентгенологами і радіологами (вибірку розглядав 101 фахівець) з нідерландських клінік. Результат виявився вражаючим: рівень визначення ШІ-системою ракових новоутворень на знімках відповідав результатам, які зазвичай показують досвідчені лікарі – Transpara теж помилялася, але вкрай рідко, тому статистично ця похибка була не важлива для оцінки результату тестування.

Комп’ютерні програми застосовуються для автоматичного виявлення відхилень на маммограммах і класифікації знімків за стадіями раку з початку 1990-х років. Однак сучасні нейромережі набагато «розумніші» за своїх попередників, і тому в ході «мамографічних іспитів» показують неймовірну ефективність. Щоб уникнути упередженості або підтасування результатів у експерименті, окрім Transpara, взяли участь ще три ШІ-розробки від різних компаній (їх назви дослідниками не уточнюються).