Інтелектуальні машини

TrailGuard AI: “розумна” камера допомагає відслідковувати браконьєрів у Танзанії

Фото: intel.com

Згідно з даними Національного географічного товариства, кожні 15 хвилин в світі від рук браконьєрів гине один слон. Браконьєрство завдає непоправної шкоди не тільки популяції тварин, а й екосистемам землі. За інформацією видання The Verge, на території танзанського національного парку Серенгеті (Serengeti) працює 150 рейнджерів. Їм не під силу зупинити всіх, хто незаконно полює на даній території, адже площа парку становить 30 тис. кв. км. (еквівалентно території Бельгії).

Розуміючи, що самостійно вирішити проблему не вийде, керівництво Серенгеті вирішило застосувати сучасні технології для порятунку популяції слонів. З цією метою у парку почали використовувати інтелектуальні камери – TrailGuard AI. Така камера управляється системою ШІ, вміє розпізнавати предмети і особи. У разі виявлення нових незнайомих об’єктів, камера відправляє сповіщення рейнджерам, які знаходяться найближче до місця інциденту.

TrailGuard AI – це спільна розробка некомерційної організації Resolve, технічного гіганта Intel, Національного географічного товариства і Фонду Леонардо Ді Капріо. Пристрій оснащений процесором Intel Movidius Myriad 2 з функцією комп’ютерного зору, а також нейронною мережею, яка аналізує всі типи зображень, сортує їх за типами рухів людей в кадрі і виявляє потенційно небезпечну ситуацію. У планах керівництва Національного парку Серенгеті – установка сотні TrailGuard AI. За підрахунками фахівців, така кількість техніки дозволить зберегти життя 25 тисячам слонів в рік.

Камера відповідає за розмірами звичайному олівцю, тому ідеально підходить для розміщення на кущах і деревах – браконьєри просто не зможуть помітити такий маленький пристрій. Розробники відзначили, що у новій версії TrailGuard AI усунені всі недоліки попередніх прототипів. Незважаючи на деякі технічні недосконалості, більш ранні версії TrailGuard AI дозволили рейнджерам успішно затримати 20 банд браконьєрів за 15 місяців.

Основними недоліками попередньої версії камери були помилкові спрацьовування (через активність диких тварин і сильний вітер) та швидка витрата заряду батареї внаслідок великої кількості інформації, що передається. Нова версія пристрою має обтічну форму, вона оснащена більш ємним енергоносієм і витрачає менше заряду батареї. У дикій природі TrailGuard AI може функціонувати до наступного заряджання батареї до 1,5 років.

Інженери Resolve також відрегулювали алгоритм сортування зображень. У нейронну мережу були завантажені сотні знімків місцевості під різними кутами. На знімках були присутні люди в різних позах, які імітували поведінку браконьєрів. У тематичному дослідженні, проведеному компанією Intel, є інформація про те, що нова версія TrailGuard AI може відсіювати непотрібні дані. Система ідентифікує типову поведінку браконьєрів, груп мисливців або однієї людини зі зброєю. Завдяки таким технічним якостям пристрою, рейнджери оперативно реагують на загрозу і знешкоджують злочинців до того, як ті завдадуть шкоди тваринам.

Зараз розробники TrailGuard AI ведуть роботу над іншими проектами – наприклад, над камерою VillageGuard, яка попередить співробітників Національного парку про те, що дикі тварини вийшли за патрульовану територію. Ще одна розробка – RiverGuard, призначена для відстеження несанкціонованих пошукових пристроїв на території Амазонських джунглів (такі апарати зазвичай експлуатують для незаконного пошуку джерел нафти і газу).