Розумне місто

Технологія розумного будинку: як AI створює простір, комфортний для життя

Штучний інтелект змінює наше життя кожен день: трансформація робочого середовища, розумна інфраструктура, спрощений паспортний контроль в аеропортах, безпілотні авто і смарт-додатки – технології стали звичною частиною реальності, вони всюди. Однак найкомфортнішим простором для людини як і раніше залишається будинок, для якого розроблено безліч смарт-рішень.

За даними компанії Cisco, до 2021 року близько 46% програм розумного будинку, що забезпечують автоматизацію, безпеку, відеоспостереження та інше, будуть працювати на базі штучного інтелекту. Доступність електронних пристроїв ще більш зросте, основна маса техніки в будинку, саду, гаражі буде керуватися зі смартфона або планшета. Сучасні інтелектуальні системи, такі як Amazon Echo і Google home, об’єднують різні пристрої один з одним за допомогою інтернету речей (IoT), виконують голосові команди, але повна автоматизація домашнього простору все ще залишається завданням майбутнього.

Функції смарт-систем

Автоматизація
Майбутнє домашньої автоматизації – це інтелектуальне середовище, здатне за певний час до повернення власника додому встановити потрібну температуру, включивши кондиціонер; відкрити штори або включити музику, почати варити каву і т.д. Звучить неймовірно, але вже сьогодні існують централізовані системи, здатні виконувати прості побутові завдання, поки господаря немає вдома.

Популярні сучасні смарт-системи:

  • Nest;
  • HomeKit;
  • Wink;
  • Z-Wave;
  • Zigbee;
  • SmartThings;
  • Brillo.

В топі поки що тримаються Amazon Alexa, Apple HomeKit і Google Home. Серед розробок можна знайти як більш дорогі, так і бюджетні, наприклад, Orvibo Security Kit.

Технічні гіганти Amazon, Apple і Google роблять ставку на голосових помічників: системи розумного будинку повинні забезпечувати комфорт всім без винятку, особливо допомоги потребують люди з інвалідністю або літні люди, яким важко ходити, управляти побутовими електричними приладами та гаджетами. Тому функція автоматизації вважається пріоритетною.

Енергоефективність
Енергозбереження важливо не тільки для бюджету конкретної сім’ї, а й для планети в цілому. Ефективне витрачання енергетичних ресурсів – актуальна проблема, пов’язана з кліматичними змінами та енергетичною кризою.
Витрата енергії побутовою технікою у той час, поки вона не використовується (наприклад, годинники на мікрохвильовій печі або на панелі духової шафи працюють навіть тоді, коли техніка нічого не розігріває і не пече) – це так зване “фантомне навантаження”. Домашня автоматизація, виконувана AI, знижує споживання енергії і викид вуглекислого газу за рахунок керування “розумними” термостатами, роз’ємами і давачами освітлення.

Безпека
Застосування штучного інтелекту і нейронних мереж глибокого навчання активно відбувається у соціальних мережах. Наприклад, Facebook використовує технологію розпізнавання осіб, її точність становить 97%. “Розумні” системи безпеки на підприємствах оснащені датчиками руху та інтелектуальними камерами: вони вміють розпізнавати загрозу злому і навіть можуть викликати екстрені служби.
Приклад рішення, що забезпечує інтернет-безпеку в будинку: система Bitdefender BOX від компанії Bitdefender. Рішення пропонує захист для розумних телевізорів, приставок, комп’ютерів, у тому числі і дитячих; запобігає інтернет-атакам, хакінгу і виявляє загрози у системі безпеки.

Створення дружнього середовища
До завдань системи розумного будинку входить не тільки забезпечення безпеки або автоматизація рутинних процесів. Створити комфортне і дружнє середовище, в якому людина не буде відчувати себе гостем – ось один з пріоритетних напрямків діяльності смарт-системи. Одна з таких систем це Josh.ai, програма домашньої автоматизації з голосовим управлінням. Так само як всім відома Siri або Google Now, Josh створений для розпізнавання голосових команд на природній мові. Це означає, що програма сприймає вітання, запитання, інструкції та багато іншого. До системи можна підключити будь-який розумний пристрій, наприклад, кондиціонер або систему освітлення. Основний бонус використання такого рішення – просте управління цілим будинком з будь-якої його точки. Josh і подібні до нього додатки формують комфортне, дружнє середовище в просторі навколо користувача.

Чого очікувати у найближчі роки?

Згідно з дослідженням ринку штучного інтелекту як послуги (AIaaS), проведеного компанією Technavio, обсяг інвестицій в ШІ в 2019 році збільшиться на 47%. У звіті аналітики підкреслюють зростання попиту на “розумні” будинки і розвиток розумних міст (як одну з основних світових тенденцій). Концепція розумних будинків буде ставати все більш популярною, основна увага приділятимется електронним пристроям і автоматизації їх роботи.

У той же час, глобальний ринок штучного інтелекту як послуги (AIaaS) почне відчувати нестачу кваліфікованої робочої сили. На виробництвах затребуваними залишаться технології обробки природної мови і взаємодія людини з роботизованими системами.