Здоров'я

Система штучного інтелекту DeepMind діагностує порушення зору з точністю 94,5%

У 2018 році система штучного інтелекту DeepMind, створена у Великобританії, показала результативність офтальмологічної діагностики на рівні 94,5%. Автор дослідження, професор Університетського лондонського коледжу Пірс Кін (Pearse Keane) підкреслив, що незабаром офтальмологія буде повністю трансформована за участю AI.

Застосування можливостей ШІ в охороні здоров’я дозволить обійти брак експертів в галузі офтальмології. Комп’ютерні алгоритми здатні в сотні тисяч разів швидше, ніж люди аналізувати стан зорової системи, видавати висновки і лікувальні рекомендації.
Зараз професор співпрацює з компанією-постачальником послуг штучного інтелекту, яка належить корпорації Google Alphabet. Повідомляється, що DeepMind стане першою по-справжньому революційною системою штучного інтелекту у сфері охорони здоров’я.

Результати стандартної оптичної когерентної томографії (ОКТ), використовуваної для початкової постановки діагнозу, нерідко потрапляють в руки лікарів загальної практики GP (General Practitioner). У Великобританії такі лікарі не уповноважені ставити остаточні діагнози, а лише видають направлення до профільного фахівця. Тим часом, ОКТ – це первинний інструмент оцінки стану зору та можливих порушень. Ось чому правильна діагностика так важлива. DeepMind навчена розпізнавати ознаки захворювань очей і рекомендувати, який тип лікування підійде пацієнтові. Вона прискорює процес діагностики в сотні разів. Алгоритм, створений в результаті навчання на 14884 результатах сканування сітківки, обробляє один знімок за 30 секунд. Результати аналізу зображення діляться на чотири категорії: термінові, напівтермінові, звичайні і ті, які вимагають тільки спостереження.

За словами Кіна, використання такої системи дозволить уникнути необоротних наслідків тим, у кого присутні найсерйозніші порушення. На конференції Wired Health 2019, яка відбулася 2 квітня в Лондоні, Кін заявив, що саме офтальмологія стане першою областю медицини, яку змінить штучний інтелект.

Результати тестувань показали, що DeepMind виявилася ефективною у діагностиці порушень зору на 94%, фактично це означає досвід медика з 20-річним стажем роботи. У британській системі охорони здоров’я офтальмологія є однією з найбільш популярних лікарських спеціальностей. Кожен день близько двохсот чоловік захворюють будь-якою з форм дегенерації жовтої плями ока (місце найбільшої гостроти зору на сітківці). Через затримку в діагностиці хвороба прогресує і пацієнти повністю втрачають зір.

Одна з найбільших в світі офтальмологічних клінік – Moorfields – щодня обробляє в середньому 1000 ОКТ-знімків від пацієнтів, спрямованих на додаткове обстеження лікарем загальної практики. Зараз система DeepMind повинна офіційно пройти клінічні випробування, щоб отримати схвалення влади на офіційний запуск і надходження у продаж. Код програми переписується для того, щоб медикам було зручно її використовувати.