Інтелектуальні машини

Створено робота-таргана, що витримує навантаження до 60 кілограмів

«Умные» машины, Микроскопические роботы, Роботы-тараканы

Вчені Каліфорнійського університету в Берклі створили мікроскопічного робота, що зовні нагадує таргана. Він пересувається з такою ж швидкістю, як комаха і володіє величезною витривалістю. Наприклад, робот-тарган витримує вагу тіла дорослої людини: якщо на нього наступити, він не зламається і просто продовжить рух.

Автор розробки і головний інженер проекту професор Лівей Лін (Liwei Lin) підкреслив, що більшість роботів такого розміру дуже тендітні. Якщо на них наступити, вони будуть практично повністю знищені. В ході лабораторних випробувань було доведено, що навіть при додаванні маси роботу, він залишається таким же маневреним і швидким, як у своїй мінімальній комплектації.

Особлива корисність роботів-тарганів очевидна: завдяки маленькому розміру і швидкості пересування, їх можна використовувати в якості «розвідників» при пошуково-рятувальних операціях, а також як «камеру спостереження» в будівлях з високим рівнем забруднення повітря, а також в будівлях, небезпечних для переміщення людей. Мікроскопічні роботи здатні пройти там, де не пройдуть поліцейські собаки або люди в захисній екіпіровці. До того ж, вони вміють бігати не тільки по підлозі, але і по стінах. Наприклад, під час землетрусу ні тварини, ні рятувальники не допоможуть знайти людей під уламками – вони просто не зможуть заглянути під обвали, а ось малогабаритні роботизовані пристрої зроблять це.

Партнером Університету Берклі з досліджень став Шеньчженский Університет. Його фахівці сприяли розробці робота. Пристрій за розмірами не більше поштової марки. Робот-тарган сконструйований з п’єзоелектричного матеріалу полівініліденфториду (PVDF). П’єзоелектричні матеріали унікальні тим, що при подачі на них електричної напруги вони розширюються або стискаються. Вчені покрили PVDF шаром еластичного полімеру, який під впливом напруги призводить конструкцію в плавний рух, також роботу додали передню «ніжку», щоб при вигині матеріалу коливання просували конструкцію вперед так, як це роблять таргани в природі – просуваються стрибками.

Конструкція «розумної» машини вийшла дуже простою, але вона має дійсно незвичайні здібності. Робот-тарган вміє переміщатися по поверхні з такою ж швидкістю, як і жива комаха в природі. Поки що це найшвидший з мікроскопічних роботів в світі. Також він здатний пересуватися по трубах, стінах, підніматися по невеликих схилах і навіть переміщати малі вантажі (вагою з горіх). Вага робота становить менше однієї десятої грама, але його конструкція витримує вагу близько 60 кг (це в 1 мільйон разів перевищує вагу самого пристрою).

Поки що розробка прив’язана до дроту, який передає електричну напругу. Вчені хочуть зробити так, щоб робот переміщувався незалежно від джерела струму. Найближчим часом на пристрій поставлять батарею і газові давачі для більш швидкого подолання перешкод.