Інтелектуальні машини

Стартап OrCam Technologies подарує незрячим альтернативний зір

Проект розрахований на людей, яким не може допомогти сучасна медицина. У деяких випадках, ослаблений зір можна відновити шляхом лазерної мікрохірургії. Пересадка очних яблук, пересадка сітківки або ж заміна очних яблук на біонічні протези все ще залишаються фантастикою. Виникає питання – як же незрячим і людям з ослабленим зором повернуться до нормального життя?

У багатьох країнах світу практикується нанесення основної інформації про продукт шрифтом Брайля. Такі написи присутні на упаковках медичних препаратів, рідше на продуктах харчування. Книг, що написані шрифтом Брайля також мало.

Ізраїльський стартап OrCam Technologies запропонував власне рішення цієї проблеми.

Камера, яка бачить за вас

На вивчення шрифту Брайля йде чимало часу, та й не всім зручно сприймати тактильну інформацію. Особливо це відноситься до людей похилого віку, яким, зважаючи на вік, складніше вчиться чомусь новому. Набагато зручніше, коли поруч є хтось, хто прочитає потрібну інформацію вголос, скаже назву предмета, його колір і т.д.

Приставити до кожної людини зі слабким зором диктора – неймовірне завдання. А от створити «цифрового диктора» цілком реально, враховуючи рівень розвитку сучасних технологій. Саме так порахували засновники стартапу OrCam Technologies і приступили до розробки інтелектуального, цифрового диктора.

OrCam являє собою невеликий пристрій, який кріпиться до окулярів. Камера високої роздільної здатності передає зображення на мініатюрний комп’ютер пристрою, який здатний розпізнавати образи, колір об’єкта і текст. Результати розпізнавання відтворюються через вбудований динамік пристрою.

За розпізнавання образів і тексту відповідає AI. Саме розвиток штучного інтелекту і нейромереж зробили можливою появу OrCam. AI може оперувати раніше закладеними в нього образами, але з часом здатний запам’ятовувати і розпізнавати нові.
Завдяки AI, OrCam має набір функцій, які дозволяють незрячим або людям, що могано бачать відчувати себе комфортніше, в сучасному суспільстві. OrCam розпізнає друкований текст, ідентифікує колір об’єкта, може розпізнавати штрих-коди товарів і розпізнає банкноти. Також, OrCam здатний повідомляти поточний час і дату.

Для управління пристроєм використовуються прості жести. Наприклад, щоб OrCam прочитав текст, досить вказати на нього вказівним пальцем. Власне, таким жестом можна вказати на будь-який об’єкт, щоб OrCam розпізнав образ або виявив на ньому текст і прочитав його. Об’єкт повинен знаходиться в полі зору камери, як і рука, якою потрібно показати необхідний жест. Щоб дізнатися точний час і дату, досить повторити рух, коли людина дивиться на годинник або показати вказівним пальцем на зап’ястя іншої руки.

Такого базового функціоналу виявилося досить, щоб зробити життя незрячих набагато комфортніше і простіше. Перші версії OrCam можна придбати на офіційному сайті стартапу. Розробка нових, поліпшених пристроїв вже розпочата.

Майбутнє OrCam

Перш за все, розробники мають намір зробити OrCam меншими і легшими. Пристрої, які вже можна придбати, досить компактні і не створюють особливого дискомфорту, але все ж до такого «доповнення» до окулярів потрібно звикнути.

Але для розробників найважливіше і далі розширювати функціонал пристрою. Вони планують «навчити» нові версії OrCam реагувати на статичні і динамічні перешкоди і повідомляти про небезпеку своїм власникам. Це дозволить незрячим легше пересуватися в міському середовищі. Адже пішохідні переходи для сліпих обладнані далеко не на кожному перехресті, а автомобіль, що рухається за допомогою тростини не виявиш.

Корисними будуть і функції навігатора з голосовим управлінням і диктуванням маршруту, по типу сучасних GPS навігаторів. Разом з можливістю реагувати на перешкоди, така функція значно спростить повсякденне життя незрячих.
Не тільки розробники вірять у перспективність проекту, але і клієнти, які вже придбали перші пристрої OrCam і зробили своє життя трохи комфортніше і простіше. Венчурні фонди також бачать величезний потенціал стартапу, про що свідчать інвестиції в подальші розробки – 47 мільйонів доларів.