Здоров'я

Стартап Akili Labs – польова медична лабораторія для будь-яких умов

Найбільшою проблемою Африки в наші дні є відсутність необхідних умов для проведення досліджень. Перебуваючи серед пустелі або далеко від будівлі медичного центру, лікареві дуже складно поставити правильний діагноз, оскільки для цього майже завжди потрібно провести аналіз діагностичного матеріалу. Другий бар’єр – відсутність необхідної спонсорської підтримки нових проектів в сфері охорони здоров’я. Вартість створення власної лабораторії в країні дуже висока, тому медичному фахівцю без допомоги інвесторів це не під силу.

Африканський біотехнологічний стартап Akili Labs пропонує медикам і вченим унікальний спосіб діагностики захворювань в будь-яких умовах. Спочатку стартап займався розробкою дешевого лабораторного обладнання, використовуючи апаратні можливості інтернету речей (IoT) і методи адитивного виробництва, наприклад, 3D-друк з використанням плавного осадження (FDM) і стереолітографію (SLA). Засновниками стартапу є технолог Лукас Лоттер (Lucas Lotter) і фахівець з маркетингу Фархан Первазі (Farhan Pervazi). Провівши аналіз ринків медичної техніки в Африці, фахівці виявили серйозну нестачу систем медичного обслуговування і взялися до розробки переносної лабораторії, яка дозволила б виявляти патогенні мікроорганізми в зразках крові – Field Lab.

Field Lab є інтегрованою інтелектуальною польовою діагностичною системою, яку можна використовувати не тільки як об’єкт для досліджень крові, але і для контролю якості води, аналізу проб навколишнього середовища, а також в якості лабораторної навчальної апаратури для школярів і студентів. Field Lab дозволяє медичним працівникам, які працюють на віддалі від лікарні, мати такий само доступ до обладнання, як і у їхніх колег. У комплект устаткування входить мікроскоп, центрифуга, термоциклер для ПЛР, який також використовується в якості нагрівального блоку, і апарат для електрофорезу з агарозним гелем і системою візуалізації. За допомогою даного обладнання медики проводять діагностику вірусних, бактеріальних, грибкових інфекцій, а також визначають генетичні мутації.

Польова лабораторія з потужним світловим мікроскопом також використовується для діагностики малярії. Система призначена для оптимізації робочого процесу і дозволяє транспортувати зразки, не пошкоджуючи їх. Крім того, корпус обладнання посилений. Це робить устаткування ідеальним для застосування в зонах стихійних лих.

В даний час стартап веде роботу над розробкою MobiMed – інтегрованої портативної системи молекулярної діагностики (POC). Поки що фахівці проводять тестування обладнання для визначення ВІЛ. Після запуску проекту в масове використання можна буде почати проводити лабораторні тести прямо на місцях надання першої медичної допомоги. Akili Labs підтримує партнерські відносини з південноафриканськими організаціями, в тому числі з технологічним інкубатором Savant, центром інновацій Hamamatsu і дослідницькою групою BioSENS з Університету Родосу. Стартап збирає кошти, які підуть на тестування системи і подальший розвиток проекту. З моменту запуску в 2015 році було залучено 1,1 млн.доларів від Savant і BioSciences.