Розумне місто

Смарт-одяг: нова стадія розвитку розумних міст

Світові технічні гіганти, такі як Google, Samsung, OMSignal, Hexo Skin прагнуть більше вкладати в розвиток “розумного” одягу, який буде працювати за принципом звичних гаджетів, наприклад, смартфонів. Поки що більшість смарт-одягу орієнтовано на фітнес-індустрію. За словами розробників, в майбутньому “розумні” речі посилять взаємодію городян з інтелектуальної інфраструктурою.

Сама концепція поки знаходиться на стадії розробки, але світові виробники активно її розвивають.

Вчені Університету Саутгемптона розробили “розумний” одяг, який фактично перетворює людей на живі датчики смарт-міст. За допомогою інтегрованих в структуру тканини сенсорів можна зв’язати єдиною мережею групу людей або одну людину і міський простір – наприклад, дитина не загубиться в натовпі, адже сенсор допоможе батькам визначити її місце розташування.

Датчики, інтегровані в “розумний” одяг, можуть передавати інформацію про трафік, стан повітря, і навіть про кримінальні події. Крім того, вони стануть в нагоді при евакуації громадян у разі стихійних лих або терористичних загроз.

Якщо міркувати про персональні дані, “розумний” одяг повідомить про стан здоров’я людини, фізіологічні показники після тренування і багато іншого. Зараз дослідницька група Саутгемптона працює над створенням мікропроцесорів, мікроконтролерів і логічних схем в текстильних волокнах.

Для того, щоб такі текстильні волокна можна було використовувати для пошиття одягу, потрібно розробити інноваційні типи тканин. Після введення датчиків Micro-Electro-Mechanical Systems у волокна, вчені зададуть їм необхідні параметри, наприклад, функцію відстеження рівня забруднення повітря і т.д.

Завдяки смарт-одягу обсяг даних в “розумних” містах перейде на новий рівень, люди будуть збирати таку кількість інформації, яку ніколи не можуть зібрати стаціонарні контролери та камери. У перспективі мережа смарт-речей повинна взаємодіяти з уже наявними в місті стаціонарними сенсорами. Вчені не виключають, що охоплення подібної мережі досягне таких масштабів, які мають сучасні мережі IoT.

Великі технологічні компанії та текстильні бренди вже запустили випуск смарт-одягу.
Деякі речі мають конкретне призначення – для спортсменів, туристів, інші можна вдягати у повсякденному житті.

Lyle&Scot
Шотландська марка, що випускає трикотажні речі, оголосила про виробництво куртки NFC (технологія Near-field Communication), яка дозволяє власникам здійснювати платежі за придбані товари.

Athos
Розробник одягу для фітнесу представив модель “розумного” комбінезона для тренувань, що відслідковує рівень активності м’язів. Цей одяг буде незамінним для спортсменів, що виконують ізольовані вправи на певні м’язові групи, а також для бодібілдерів.

Sensoria
Компанія випустила смарт-шкарпетки для бігунів, які відстежують дистанцію точніше, ніж фітнес-трекер. Шкарпетки оснащені трьома датчиками, що фіксують швидкість руху спортсмена, час у дорозі і відстань від об’єкта до об’єкта. Виробник аналізує отримані дані і видає користувачеві рекомендації про те, як поліпшити спортивні показники, уникнувши при цьому травм.

Google
В даний час корпорація працює з Levi’s і іншими текстильними гігантами, щоб реалізувати свою розробку – впровадження високотехнологічної одягу з використанням звичайних тканин. Ініціатива називається «Проект Жаккард» і має на увазі пошив джинсових смарт-курток.

Polar
Нещодавно компанія запустила серію смарт-одягу для спортивних команд – Team Pro Shirt. У неї вмонтовані GPS-навігатори, тож за членами команди можна спостерігати просто з iPad без використання антен. Подібні технології мають величезне значення для командної і тренерської роботи.

Wearable X
Американський технологічний стартап з 2013 року займається виробництвом “розумного” одягу. Одна з останніх розробок – легінси для йоги Nadi X. В легінси інтегровані акселерометри і гаптичні двигуни (запатентована розробка компанії). “Розумні” лосини можуть визначати правильність положення тіла під час виконання асани. Вони коректують рухи за допомогою помірної вібрації.