Розумне місто

Sidewalk Labs хоче побудувати в Торонто «розумне» місто з нуля, але місцеві жителі проти

Sidewalk Labs, дочірня компанія Google, обіцяє перетворити занедбану прибережну зону площею 12 акрів (48 500 кв) в Торонто на сучасне «розумне» місто Куейсайд з безліччю інновацій. Проект був анонсований ще у 2017 році, тоді ж було оголошено про партнерство Sidewalk Labs і Toronto Waterfront – агентства, що відповідає за облаштування району набережній. Передбачалося, що на виділеній території побудують місто, жителі якого отримають доступ до найсучасніших технологій: автономних автомобілях, інноваційних способів утилізації сміття, комфортних зон для роботи, торгівлі, відпочинку та навчання і т.д.

За підтримки команди урядових і технічних експертів Sidewalk Labs пообіцяли створити справжній «рай на землі», однак здійснення плану зі створення міста майбутнього призупинено.

Група активістів Block Sidewalk на чолі з організатором Бьянкою Уайлі (Bianca Wylie) бойкотує проект через розбіжності з «розумним» містом. Анонімне джерело, на яке посилається Уайлі, стверджує, що Sidewalk Labs мали намір побудувати Куейсайд на набагато більшій території, ніж заявлено, і що в обмін на свої інвестиції компанія хотіла отримати частку від податків на нерухомість, а також оплату за розробку проекту. Також активісти наголошують, що збір інформації про місцевість і інфраструктуру сусідніх територій порушує конфіденційність даних.

За словами доктора Ентоні Таунсенда (Anthony Townsend), архітектора і автора серії книг про «розумні міста», активістів найбільше турбує те, чи збирається Sidewalks Lab монетизувати транспорт і мобільний зв’язок на території «розумного» міста, а також процес масового збору даних з використанням смарт-ліхтарів і давачів. Ситуація ускладнюється ще й тим, що Канадська асоціація громадянських свобод (CCLA) подала судовий позов на засновників проекту. Основним посилом позову є те, що такі корпорації як Google не мають прав на розробку політики конфіденційності для міських районів.

Якщо місто все ж з’явиться, яким воно буде?

На етапі проектування розумного міста забудовник повідомив, що має намір створити автомобільну мережу, в якій всі автономні автомобілі будуть управлятися за допомогою однієї програми. Всі будівлі побудують, виходячи з концепції індустріальної естетики, тобто з використанням міцних дерев’яних конструкцій, а інтер’єри оформлять так, щоб при необхідності їх можна було легко змінити.

З метою контролю погодних умов громадянам пропонується раціонально використовувати наявний простір: наприклад, встановити висувні навіси від дощу, ролети для захисту від сонця і сонячні батареї для збору енергії. Пішохідні зони і велосипедні доріжки пропонується зробити опалювальними, щоб ними було зручно пересуватися в будь-який час року. Ще одна ідея для раціонального використання природних ресурсів – це використання так званої сірої води, тієї, що залишається після душа, прийому ванни і роботи пральних машин. Для скорочення кількості відходів і правильної переробки сміття фахівці пропонують технологію анаеробного зброджування для компостування. Так обсяги сміття значно зменшаться.

Головна «фішка» проекту – застосування екологічно чистих будівельних матеріалів для зведення будівель. За задумом проектувальників, все будівлі можна будувати за принципом фабрики – коли на території одного будівельного майданчика зводяться цілі квартали, а потім «збираються» як конструктор Лего.

У процесі планування тендера на розробку міста на набережній Торонто Sidewalk Labs вивчила 150 «розумних» міст, в тому числі і побудованих з нуля, таких як Масдар в Абу-Дабі і Сонгдо в Південній Кореї. Але чи вдасться дочірній компанії Google впровадити задумане і подолати опір місцевих жителів граничних територій, покаже час.