Здоров'я

Штучний інтелект вчать створювати нові ліки з нуля

Як відомо, сьогодні для того, щоб розробити нові ліки, фармацевтам потрібно здійснити величезну кількість складних розрахунків. Тільки так вдається вивести хімічну формулу необхідної діючої речовини. Далі все залежить більше від волі випадку: медики фактично повинні передбачати те, як саме майбутній препарат буде взаємодіяти з різними системами організму. Один тільки цей процес займає багато часу, але ж це лише мала частина всієї трудомісткої роботи. Ще є лабораторні та клінічні випробування, експериментальні та наукові практики, введення препарату в ужиток.

Однак, в цьому році американські вчені вирішили спростити всі ці процеси, розробивши штучний інтелект, покликаний створювати ліки з нуля без втручання людини. Уже зараз технології пророкують велике майбутнє, так як вона зможе заощадити масу часу медикам на лікування, а не на його пошук.

Унікальна розробка складається з двох взаємопов’язаних між собою нейромереж, умовно позначених «учнем» і «учителем». Суть полягає в тому, що, коли на початковому етапі ліки ще знаходяться тільки в процесі задумки, фармацевти можуть вибирати певну молекулу з певними властивостями, після чого, для отримання необхідного ефекту, намагаються домогтися 100% потенціалу впливу майбутнього медпрепарату при мінімумі побічних ефектів. У процесі отримання необхідних ефектів за допомогою проведення відповідних хімічних реакцій вчені можуть «виключити» або навпаки «додати» деякі атоми в молекулу. Саме цими знаннями і володіє AI-«учитель»: в нього закладені дані майже про 2 млн. біологічно активних молекул, їх властивості та принципи взаємодії один із одним. AI-«учень», в свою чергу, фактично навчається у вчителя навичкам створення нових препаратів, після чого аналізує всі результати та пропонує найбільш вдалі варіанти речовин, які можуть стати основою для нових ліків.

Робота нейромереж базується на відомому методі розробки медикаментів у фармацевтичній промисловості – системі ReLeaSE. Вона забезпечує виявлення кращих видів діючих речовин для виробництва ліків, використовуючи такі показники, як температура плавлення, вплив ферментів і розчинність у воді.

Варто зазначити, що технології штучного інтелекту все частіше застосовуються в медицині. Очікується, що тільки в США вже до 2021 року зростання ринку AI для вирішення проблем охорони здоров’я досягне 6,6 млрд.дол. Крім того, згідно з підрахунками видання Accenture, системне впровадження інноваційних технологій в області клінічного здоров’я може щорічно економити Штатам до 150 млрд.дол.