Інтелектуальні машини

Штучний інтелект вчать аналізувати характер людини по руху очей

В основу інноваційної технології закладена відома у світовій психології модель особистості людини під назвою «Велика п’ятірка» (Big Five personality traits), яка враховує ступінь прояву п’яти основних характеристик: схильності до екстраверсії, ступеню доброзичливості та здатності йти на компроміс, сумлінності, відкритості новому досвіду й ризику емоційної нестабільності (нейротизму).

Штучний інтелект оцінює кожну рису характеру за допомогою аналізу рухів очей. На даний момент система активно тестується і, згідно з попередніми дослідженнями, вже може з успіхом визначити, наскільки людина товариська, совісна або, наприклад, чимось зацікавлена.

Здібності штучного інтелекту перевіряли в австралійському Університеті Фліндерса: 42 студенти заповнили по три анкети для виявлення показників «Великої п’ятірки», а також рівня своєї зацікавленості. Після цього їх оснастили спеціальними гарнітурами, щоб відстежити напрямки погляду кожного. При цьому студенти гуляли навколо університету протягом 10 хвилин, здійснюючи ряд стандартних дій: купували їжу та напої, розглядали навколишнє середовище.

Весь цей час система аналізувала частоту моргання та особливості саккад (швидких рухів очей в одному напрямку) у всіх випробовуваних, а також фіксувала, наскільки часто їх очі зупинялися на якомусь певному об’єкті. На основі отриманої інформації штучний інтелект створив так звані «теплові карти» рухів очей кожного студента. Так вчені і психологи змогли вивчити отримані результати та порівняти їх із заявленими самими студентами психологічними якостями, які вони відзначили в анкетах.

Інтелектуальній системі вдалося досить чітко визначити ступінь нейротизму, екстраверсії, готовності до компромісів, сумлінності й цікавості кожного добровольця. Єдиний показник, з яким AI не впорався, – оцінка відкритості новому досвіду.

Втім, розробники вважають, що дану перешкоду вдасться подолати. Після навчання на великій кількості матеріалів алгоритм стане працювати ефективніше. Якщо згодом він зможе виявляти й максимально чітко відображати нові зв’язки між рухами очей і рисами характеру, то в майбутньому такі системи будуть користуватися великим попитом при створенні соціальних роботів.