Здоров'я

ШІ-система Predictix лікує депресію

Ізраїльський стартап Taliaz розробив систему штучного інтелекту Predictix, яка допомагає психіатрів підібрати кожному пацієнтові індивідуальне лікування депресії. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресія – одна з основних причин інвалідності, вона діагностована у 300 мільйонів чоловік у всьому світі.

Призначення правильного антидепресанту часто супроводжується ускладненнями. Лікар пропонує препарат, який в результаті не працює або має занадто багато побічних ефектів. Відповідно, пацієнт переходить до прийому іншого препарату, і цей процес займає досить багато часу. Під час підбору лікування симптоми депресії нікуди не зникають, і якість життя пацієнта погіршується.

Один з розробників стартапу, нейробіолог Декель Таліаз (Dekel Taliaz) створив і запатентував алгоритми, які при наявності ввідних даних (зразків ДНК, докладної історії хвороби, картини психічного здоров’я, навколишнє середовище пацієнта, а також іншої інформації з електронної медичної карти пацієнта) показують ефективність поточної терапії депресії з точністю 80%.

З огляду на сучасній тенденції неефективності лікування депресії, така точність діагностики – це буквально науковий прорив. У найгірших випадках клінічна депресія штовхає пацієнта до суїциду. Друга причина смерті людей у ​​віці від 15 до 29 років у всьому світі – це депресія. Сім’ї хворих і медичні установи витрачають великі кошти на пряму і непряму підтримку таких пацієнтів.

В даний час Predictix працює з даними пацієнтів ізраїльських клінік, порівнюючи їх з інформацією з бази Національного інституту охорони здоров’я США. Зараз чотири ізраїльських організації медичного забезпечення та їх філії по всій країні використовують однакову платформу EMR (електронних медичних карт), 98% країни користується програмою медичного страхування – це означає, що всі ці дані використовуються для поліпшення якості алгоритмів ШІ в Predictix.

На старті проект отримав фінансування в розмірі 20 тисяч доларів США від Інноваційного управління Ізраїлю, а потім ще кілька додаткових грантів: два від програми наукових досліджень Євросоюзу Horizon 20/20 і один в розмірі 3,5 млн. євро від Європейської ради з інновацій.

Головним куратором компанії зараз є Міністерство охорони здоров’я Ізраїлю, воно виділило Taliaz 670 тисяч доларів на початковий етап співпраці з національною медичною організацією Maccabi. Надалі очікується виділення ще 7,5 млн. дол. на розвиток стартапа.

У Taliaz є партнер у Великобританії, найбільша британська мережа онлайн-психіатрії Psychiatry-UK. Завдяки сервісу пацієнти «потрапляють на прийом» до лікаря, не виходячи з дому. Вартість такого лікування недешева: за дві онлайн-консультації і використання системи Predictix пацієнту потрібно заплатити 900 доларів.