Інтелектуальні машини

Роботи MacGyver створюють інструменти з предметів

Фото: Georgia Tech

Роботизовані кінцівки стають все «розумніші», і нещодавно команда вчених Georgia Tech’s Robot Autonomy and Interactive Learning (RAIL) навчила їх самостійно створювати різні інструменти. Спочатку розробники вчать машини рухатися за визначеним шаблоном і відповідати необхідним функціям, а потім надають їм набір предметів. Використовуючи ці предмети, машина створює інструменти, які можуть стати в нагоді для виконання різних робіт.

Зовні такі конструкції виглядають не так вражаюче, як роботи-гуманоїди, наприклад, створювані Boston Dynamics. Однак роботизовані руки цілком впевнено розвивають свої інтелектуальні навички. За останні кілька років вони навчилися сортувати предмети за формою, маніпулювати предметами, яких вони раніше ніколи не бачили, навчили один одного виконувати роботу і розвинули елементарну самосвідомість.

Зараз вчені університету штату Джорджія навчили роботизовані руки створювати робочі інструменти, використовуючи те, що є в їх розпорядженні. Проект стартував ще в 2012 році, і основним його завданням було створення роботів, які могли б відправитися в зону стихійного лиха, а потім допомогти потерпілим, використовуючи ті предмети, які розташовані навколо. Наприклад, стара труба, яка лежить на землі поблизу місця аварії, може бути використана для того, щоб відштовхнути камінь або підперти двері, і т.д.

В результаті такі «творчі» роботи отримали кодове ім’я MacGyver, на честь популярного американського телевізійного персонажа 80-х, який став відомим завдяки нестандартному використанню предметів побуту. У 2019, через 7 років після старту проекту, MacGyver навчився розпізнавати і застосовувати об’єкти, однак для роботи в зонах лиха він поки ще не пристосований. За допомогою методів машинного навчання робот дізнається, які форми дозволяють об’єктам виконувати певні функції. Наприклад, він знає, що предмети увігнутої форми придатні для зберігання рідини, отже, можуть використовувати щось знайдене аналогічної форми як ложку, чашку або тарілку.

Вчені навчили роботів скріплювати предмети між собою, пробиваючи або поєднуючи їх. Таким чином роботизована рука змогла зробити молоток, шпатель, совок, швабру і викрутку. Щоб створити викрутку, машина використовувала монету і плоскогубці, так як плоскогубцями можна схопити об’єкт, а монета збігалася за формою з плоскою частиною викрутки. На думку машини, об’єднавши ці два предмети, вона отримала ефективний інструмент. Поки що роботи не можуть прийняти до уваги властивості матеріалів, ступінь їх м’якості, твердості або розтяжності, але фахівці працюють над створенням такого «машинного мислення».