Інтелектуальні машини

Робот Blue – перший зразок нового покоління «розумних» машин

Фото: news.berkeley.edu

Робот Blue – нова розробка інженерів Каліфорнійського університету в Берклі – руйнує існуючі стереотипи за допомогою штучного інтелекту. Зовні Blue нагадує робота з дитячого малюнка – масивний тулуб і рухливі руки з пальцями-кліщами для того, щоб брати предмети. Машина управляється за допомогою VR-окулярів: наприклад, якщо оператор буде рухати руками, то робот з точністю повторить його дії. Завдяки програмі ШІ Blue навчається маніпулювати об’єктами на зовсім іншому рівні, який відрізняється від тих, що раніше були доступні роботизованим пристроям. Розробником конструкції є робототехнік Пітер Аббіл (Pieter Abbeel).

За останні п’ять років обсяги продажу роботів на світовому ринку збільшилися вдвічі. Однак роботи, які використовуються для автоматизації праці на заводах і складах, практично не відрізняються від своїх попередників, які застосовувалися 10 років тому: вони потужні і точні, але дорогі і травмонебезпечні для людей, які знаходяться поруч з ними. Їх рухи зумовлені алгоритмом, вони просто повторюють одну й ту ж дію знову і знову, таку як підйом вантажів з піддонів, зварювання деталей автомобілів або збірка смартфонів. Роботи майбутнього більш реактивні і динамічні, вони повинні вміти працювати по сусідству з людьми, не загрожуючи їхньому здоров’ю і життю. Пітер Аббіл підкреслює, що здатність до ідеальних точних рухів у таких машин – це риса, яка не властива людям. Якщо людина виконує якусь дію, вона не буде відпрацьована до міліметра. Для точного виконання завдань людина користується дотиком і зором, так формується зворотний зв’язок з об’єктом.

Blue діє так само, як людина: модуль центрального зору дає роботу можливість розраховувати дальність хвата, а «плечі» пристрою управляються рухливими шарнірами, що додають всій «руці» гнучкість. Якщо на складову звичайного промислового робота натиснути, нічого не станеться, але Blue відчує перешкоду і посунеться, щоб поступитися місцем. Така якість робить пристрій безпечним для оточуючих людей і придатним для навчання з підкріпленням. Методом повторних спроб робот виконує поставлене завдання, поки не зробить його так, як потрібно.

Навчання з підкріпленням для звичайних складських машин дороге, а відсутність гнучкості робить їх небезпечними для людей. Пристрої, подібні Blue, повністю змінять цю ситуацію. Наприклад, R2, популярний дослідний робот, створений компанією Willow Garage, оцінюється у 400 тисяч доларів, а Blue – у 3 тисячі. Розробники повідомили, що кінцева вартість машини не перевищуватиме 5 тисяч доларів. Гнучкі руки-кліщі робота обмежують діапазон завдань, який він може виконувати, однак інженери налаштовані оптимістично. Ця розробка – крок до здешевлення і масового випуску ще розумніших і здібніших машин. Можливо, саме так буде виглядати домашній робот-помічник майбутнього – недорогий, маневровий і гармонійно взаємодіючий з людиною.