Інтелектуальні машини

RoboBee – перший робот з м’якими м’язами

RoboBee, Искусственные мышцы, Летающий робот
Фото: seas.harvard.edu

Фахівці Гарвардської лабораторії мікроробототехніки при Гарвардській школі інженерії та прикладних наук імені Джона А. Полсона розробили маленького керованого рухомого робота RoboBee, що приводиться в рух м’якими штучними м’язами. Пристрій може врізатися в стіни, падати на підлогу і стикатися з іншими RoboBees без пошкоджень.

У світі робототехніки існує думка, що літаючі роботи недостатньо потужні і їх складно контролювати. RoboBee принципово новий вид мікроботів, його м’язові волокна володіють великою щільністю, а значить, пристроєм простіше управляти. Крім того, робот навіть вміє зависати в повітрі.

Для усунення проблеми малої щільності тканин і низької потужності, в RoboBee вчені застосували м’які виконавчі механізми з електричним приводом, розроблені в лабораторії Девіда Кларка. Механізми були виготовлені із застосуванням діелектричних еластомерів – м’яких матеріалів з хорошими ізоляційними властивостями, які деформуються під впливом електричного поля. Поліпшивши провідність електродів, вчені змогли управляти приводом на частоті 500 Гц. Щоб прибрати зайву гнучкість мікроконструкції, була використана обмежувальне різьблення, так штучні м’язи не вигиналися в процесі польоту бота.

Щоб продемонструвати різні льотні можливості, дослідники створили кілька різних моделей RoboBee з програмним управлінням. Модель з двома крилами злітала, але не мала додаткового контролю. Модель з чотирма крилами і двома смугами м’язів літала, долаючи численні зіткнення за один політ. Переваги роботів очевидні: мала маса, хороша переносимість зіткнень. Їх можна застосовувати під час пошуково-рятувальних операцій.

Зараз дослідники займаються удосконаленням найефективнішого робочого RoboBee. Незважаючи на всі переваги, робот все ще відстає по маневреності від більших і негнучких ботів. М’які матеріали, які застосовуються для імітації м’язових волокон у будь-яких роботів – справжня проблема робототехніки, підкреслив один з авторів дослідження професор Роберт Вуд (Robert Wood). Якби в даний час було можливо створити високопродуктивні штучні м’язи, стався б грандіозний прорив в конструюванні робототехнічних систем.