АІ в бізнесі

П’ять ключових технологій для цифрової трансформації в логістиці

Блокчейн, Большие данные, Интернет вещей, Облачная логистика

У найближчі п’ять років в сфері логістики відбудеться збільшення масштабів цифровізації. До недавнього часу інновації в перевезеннях були задіяні рідко і, в основному, були пов’язані з відстеженням вантажів. Однак з появою нових компаній, що прагнуть захопити ринок, і логістичних фірм, які співпрацюють з технологічними стартапами розвиток логістики прискорився у десятки разів.

Завдяки появі інноваційних технологій, таких як хмарна логістика, IoT, великі дані і блокчейн, процес розвитку галузі триває. Описані нижче п’ять технологій роблять ланцюжок поставок більш орієнтованими на клієнта.

1. e-AWB
Електронна авіанакладна (e-AWB) – перший крок до цифровізації галузі. Це стандартизована цифрова версія існуючої паперової авіанакладній, яка супроводжує вантаж від відправника до доставки.

E-AWB підвищує ефективність відстеження та обробки даних про вантаж, а також прозорість і безпеку шляху проходження. Також її використання знижує витрати і затримки. Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) оголосила про перехід на e-AWB на початку 2019 року. Великі авіакомпанії, такі як Lufthansa і Emirates, вже впровадили електронну авіанакладну. За їхнім прикладом, ймовірно, скоро підуть Delta Airlines і United Airlines. А до кінця 2020 року 80% авіанакладних будуть електронними.

2. Великі дані і машинне навчання
Дані є найціннішим «товаром» в світі. За допомогою big data відбувається революционизация бізнес-моделей підприємства. Застосування ШІ спростило прогнозування попиту, оптимізацію маршрутів, дозволило управляти ризиками і використовувати прогнозну аналітику. Таким чином, витрати на підприємстві скорочуються, в середньому, на 49%, а впровадження нових смарт-рішень відбувається в 44% випадків (інформація зі звіту Big Data Executive).

В кінцевому підсумку великі дані змінять логістичну бізнес-модель з реактивної на прогнозну. Прогнозна аналітика використовує дані онлайн-постачальників для прогнозування різких стрибків продажів, це означає, що постачальник може відправити додаткову партію товару, як тільки в цьому виникне необхідність.

3. Хмарна логістика
Хмарна логістика швидко стає популярною: 50% постачальників логістичних послуг вже використовують хмарні сервіси, 20% планують це зробити. У міру того, як дані переносяться в хмару, послуги логістики стають доступними в рамках оплати на вимогу. Це означає, що малим підприємствам більше не потрібно витрачатися на комплексні IT-рішення. Вони платять тільки за те, що їм потрібно і коли потрібно. Такі сервіси, як Shipwire і Freightly надають хмарні системи управління транспортом в режимі реального часу. Вони охоплюють всі логістичні процеси від закупівель до виставлення рахунків, що робить весь процес простішим і дешевшим для компаній.

4. Інтернет речей (IoT)
За прогнозами аналітиків, IoT принесе світовій логістичній галузі 1,9 трлн. дол в найближчі три роки. «Розумні» вантажівки будуть збирати дані про переміщення і час простою для динамічного планування маршруту і максимізації використання автопарку. В результаті відбудеться зниження витрат на технічне обслуговування. Підключені до IoT склади вже є у оператора DHL. Компанія постійно отримує інформацію про статус вантажівок, маршрути і місцезнаходження, забезпечуючи прозорість складських процесів. Для чутливих вантажів (ліки і продукти харчування) розроблені давачі, які контролюють температуру і вологість.

5. Блокчейн
Очікується, що технологія блокчейна збільшить світовий ВВП на 5%, а обсяги міжнародної торгівлі на 15%. Схеми відстеження товару, засновані на блокчейні наприклад, такі як Waltra’s Food Traceability Initiative, забезпечать повну прозорість і простежуваність продуктів на всьому маршруті проходження товару. За допомогою блокчейна можна виконувати автоматичне виставлення та оплату рахунків, при цьому платіж буде оброблятися, як тільки товари прибудуть в пункт призначення.