Здоров'я

Prometeo – прилад, що діагностує стан здоров’я пожежників під час гасіння вогню

Іспанський стартап Prometeo розробив пристрій для моніторингу стану здоров’я людей, що зазнають інтенсивних навантажень і впливу шкідливих речовин при виконанні професійних обов’язків. Співзасновник проекту Саломе Валеро (Salome Valero) пояснив, що розробка платформи була проведена не випадково: метою було відстеження стану здоров’я і загального самопочуття пожежних, які запобігають небезпечним лісовим пожежам. Ідею стартапу подав член команди інженерів, який в минулому працював в пожежній службі. Презентація розробки відбулася на IBM Cloud Innovation Exchange в Сіднеї на початку листопада 2019 року. Стартап був оголошений переможцем конкурсу IBM Call for Code 2019.

При боротьбі з пожежею співробітники пожежних служб вдихають велику кількість токсинів, смол, деякі з них вкрай токсичні. Побічним ефектом такої роботи, особливо через 5-10 років, є сильний головний більі. Багато учасників пожежних служб страждають від хронічних респіраторних захворювань, алергій, астми. Крім того, серед пожежників поширені випадки розвитку онкологічних захворювань дихальних шляхів і стресових розладів.

В даний час стартап співпрацює з пожежними з Каталонії і тестує свою розробку – пристрій, розміром зі смартфон, який кріпиться на ногу людини і залишається на ній протягом всієї робочої зміни. Прилад оснащений давачами, які вимірюють температуру тіла і навколишнього простору, вологість повітря, концентрацію диму. Prometeo сповіщає в реальному часі про те, чи знаходиться стан здоров’я пожежного під загрозою: з цією метою прилад подає сигнал зеленого, жовтого або червоного кольору.

Розробники повідомляють, що Prometeo незамінний для швидкої діагностики стану людини, що працює в екстремальних умовах. Співробітник пожежної служби може сам зрозуміти, коли він може продовжувати роботу, а коли слід негайно вийти з вогню, тому що його життя і здоров’я в небезпеці. Співзасновник Prometeo Джозел Рафолс (Josep Rafols) заявив, що не дивлячись на хороші робочі характеристики існуючого прототипу пристрою, інженери працюють над поліпшенням якості приладу і його витривалості, стійкості до зношування. Зараз пристрій використовує Wi-Fi-з’єднання для передачі даних, що в певних ситуаціях незручно. Наприклад, в деяких місцях, віддалених від цивілізації, наприклад, в лісах або на промислових об’єктах GSM-зв’язок відсутній, і розробникам потрібно винайти спосіб якісної передачі даних без мобільних мереж.

В майбутньому планується удосконалення основи для кріплення давачів. Розміщення Prometeo на руках не застосовують через більшу ймовірність пошкодження вогнем, тому поки що пристрій кріпиться на ногу пожежного. Однак і цей спосіб не зовсім надійний, адже прилад може впасти під час зіткнення або зачепитися за щось, тим самим збільшуючи ймовірність травми. Протягом наступних двох років розробники Prometeo намір зібрати дані про вплив диму і смол на здоров’я пожежників, а також зробити пристрій більш надійним і міцним.