Здоров'я

Прогрес ШІ в охороні здоров’я: звіт AI Now Institute

Технології штучного інтелекту багато в чому визначають ставлення і сприйняття здоров’я людьми: від популярних споживчих технологій, таких як Fitbits і Apple Watch, до автоматизованих систем підтримки діагностики в лікарнях і застосування прогнозної аналітики в соціальних мережах. AI впливає на те, яким чином компанії медичного страхування прогнозують ризики для здоров’я клієнтів, здійснює вплив на на роботу державних організацій охорони здоров’я.

ШІ покращує здоров’я і добробут людей за рахунок персоналізації, нових форм лікування, розвитку біомедицини. Технологія штучного інтелекту досить швидко перейшла з контрольованого лабораторного середовища в реальні медичні умови.

Досягнення в області технологій машинного навчання і хмарних обчислень дозволили класифікувати і аналізувати великі обсяги медичних даних, швидше діагностувати різні форми раку і таке небезпечне захворювання, як діабетична ретинопатія. Технологічні компанії популяризують ШІ, аналізуючи повсякденну діяльність людини: кількість кроків, з’їдені продукти, регулярність циклу у жінок, кількість сну і т.д. Системи штучного інтелекту створили нові можливості, розширивши звичні поняття «даних про здоров’я», але разом з ними і кордони охорони здоров’я. Однак з’явилися і нові проблеми, наприклад, етичні та юридичні питання, пов’язані з використанням інтелектуальних систем.

У США резонансною подією стало партнерство компаній Google і Ascension, відоме як проект Project Nightingale. Щоб врегулювати спірні питання конфіденційності, Google перенесла інфраструктуру Ascension в захищену хмарну середу, а натомість отримала доступ до сотень тисяч медичних карт пацієнтів. Без технологій штучного інтелекту зробити це було б вкрай складно. Щоб убезпечити свою репутацію, компанії Microsoft, IBM, Apple, Amazon і Facebook, а також безліч стартапів в області охорони здоров’я уклали вигідні угоди про «партнерство в області даних» з організаціями охорони здоров’я (університетські дослідні лікарні, страхові компанії). Так вони отримали доступ до медичних даних для навчання і розвитку систем охорони здоров’я, заснованих на штучному інтелекті.

Технології охорони здоров’я на базі ШІ як і раніше зосереджені на прогнозуванні ризиків розвитку захворювань, а ось спроби діагностувати складні поведінкові порушення, такі як депресія, поки не особливо успішні.

У 2019 був опублікований ряд доповідей і статей про етику ШІ в охороні здоров’я. Наприклад, Європейська і Північноамериканська спілка радіологів недавно випустила заяву, в якій викладені ключові етичні проблеми в даній області, в тому числі алгоритмічний і автоматизований прогрес у медичній візуалізації. В даний час саме радіологи працюють з найпередовішими системами AI. Штучний інтелект змінив сприйняття радіологічних даних, їх цінність і важливість для лікарів і пацієнтів. Експерти також згадують про прогрес ШІ в реаніматології, кардіології, протезуванні.