Професії, які зникнуть в майбутньому: чи варто їх освоювати?

Автоматизація змінює робоче середовище, це стосується всіх сфер працевлаштування, і в наступні десятиліття багато професій просто зникнуть. Про це повідомили експерти Організації економічного співробітництва та розвитку (Organisation for Economic Co-operation and Development, OECD), а також аналітики компанії Genesis. Всі фахівці сходяться на думці, що подібна ситуація на ринку праці неминуча, але не є чимось надзвичайним. Навпаки, в епоху розвитку високих технологій використовувати ці технології набагато простіше і вигідніше, ніж оплачувати працю працівників, що виконують ті ж функції, але набагато повільніше.
Якщо розглянути цю ситуацію на прикладі банківських установ, можна помітити, що клієнти все частіше користуються терміналами і банкоматами, ніж послугами касирів. Роботи фактично вже виконують роботу, яку кілька десятиліть тому могла зробити тільки людина. Зараз в розвинених країнах активно скорочується кількість персоналу в банківських організаціях, а керівництво пояснює такий стан справ тим, що машини працюють більш швидко і якісно, і є комерційно вигідними для власника бізнесу.
Світові тренди і прогнози
Звіт Fast Forward 2030 під назвою «The Future of Work and the Workplace», складений міжнародною компанією CBRE Group (США) і Genesis показав, що першими зникнуть спеціальності в сфері обслуговування, роботи з клієнтами і менеджменту. У доповіді Організації економічного співробітництва та розвитку (OECD) прогнозується, що протягом наступних двох десятиліть половина всіх робочих місць буде трансформована технологіями. За оцінками OECD, протягом наступних 20 років 14% робочих місць будуть повністю автоматизовані, а ще 32% спеціальностей збережуться, але стануть принципово іншими.
Всесвітній економічний форум прогнозує, що штучний інтелект до 2022 року призведе до зникнення 75 млн. робочих місць по всьому світу. Про це повідомляється в доповіді Future of Jobs 2018, заснованій на опитуванні керівників компаній з 20 країн світу.
Дослідження передбачає, що роботи швидко замінять людей в секторах бухгалтерського обліку, управління клієнтами, промисловості, пошти і секретарських послуг. Всі професії, пов’язані з канцелярською роботою, перестануть існувати, оскільки спілкування, співробітництво і документування перейдуть в онлайн, підкреслюють футурологи.
У компаній, що бажають залишитися лідерами ринку, немає іншого виходу, крім як автоматизувати послуги. Автоматизація зробить надання послуг більш швидким, зручним і дешевим. Незважаючи на удаваний драматизм ситуації, експерти запевняють, що проблем з працевлаштуванням не буде і робочих місць не стане менше. Щоб адаптуватися до технологічного середовища, фахівцям потрібно стати багатопрофільними. Навички, які допоможуть в цьому: критичне мислення, творчість і здатність засвоювати нову інформацію.
Спеціальності з найбільш високим ризиком зникнення:
- касири;
- страхові андеррайтери і ті, хто працює зі страховими претензіями;
- майстри з ремонту годинників;
- вантажники;
- телемаркетер;
- бухгалтери;
- бібліотекарі;
- фахівці з кредитування;
- водії.
Робочі місця з найменшою загрозою зникнення:
- біохіміки та біофізики;
- інженери-електронники;
- продюсери і режисери;
- фізіотерапевти;
- релігійні чиновники;
- політики;
- практикуючі лікарі;
- інженери-будівельники;
- вчителі.