Розумне місто

Проект Open Heritage: вчені створили 3D-моделі 26 історичних об’єктів з 18 країн світу

Проект Open Heritage ( «Відкрита спадщина») – результат співпраці компанії Google і некомерційної організації CyArk (Каліфорнія, Окленд). Завдяки появі проекту кожен охочий зможе зробити віртуальну екскурсію по світовим пам’яткам. Фахівці створили неймовірно реалістичні 3D-моделі 26 об’єктів культурно-історичної спадщини з 18 країн.

У список об’єктів увійшли: 1000-річний храм Кукулькан в місті майя Чичен-Іца (Мексика), названий ЮНЕСКО одним з нових чудес світу, частини римського міста Помпеї, похованого в результаті виверження вулкана Везувій у 79 році до н.е., скельне житло корінних американців у Маса-Верде на півдні штату Колорадо і інші. Генеральний директор CyArk Джон Рістевскі (John Ristevski) повідомив, що створенням подібних проектів компанія займається вже 15 років. Дана ініціатива належить корпорації Google – її керівництво вважає, що світова спадщина має бути доступна широкій аудиторії.

26 пам’яток – це лише частина від 200 культурно-історичних об’єктів, стан яких компанія CyArk документує з 2003 року. Для документування використовуються цифрові фотографії, дрони з камерами і технологія тривимірного лазерного сканування LIDAR для розпізнавання дальності розташування. Всі тривимірні моделі унікальних будівель і давніх священних споруд минулого можна переглядати прямо на сайті Open Heritage зі звичайного браузера. Якщо ж у користувача є VR-гарнітура, йому буде доступна функція кругового огляду (фото з оглядом у 360 градусів).

CyArk планує додати в список пам’яток ще дев’ять локацій – серед них пам’ятник Вашингтону, поле битви Першої світової війни (Фландрія, Бельгія) та інші. Багато місць, представлених проектом «Відкритий спадщин» важко відвідати особисто через обмеження доступу до об’єктів місцевою владою або через їх віддаленість від цивілізації. А деякі об’єкти просто не так широко відомі, як хотілося б, повідомили у CyArk. Одним з найменш доступних місць є Чавин де Уантар – релігійний об’єкт часів інків, розташований у північній частині Перу на висоті 4000 метрів над рівнем моря. Щоб дістатися до нього, туристам потрібно протягом 10 годин їхати на автобусі з Ліми.

Практика створення тривимірних моделей пам’яток – це відмінний спосіб зберегти архітектуру об’єктів в первозданному вигляді. Наприклад, після того, як технічні фахівці CyArk у 2016 році нанесли на карту стародавні буддійські храми Багана (М’янма), споруди сильно постраждали від землетрусу. Один з цих храмів зараз закритий для відвідувачів, але розглянути деталі конструкції як зовні, так і зсередини можна на сайті Open Heritage.

Ідея проекту з’явилася у його засновника, Бена Каціри (Ben Kacyra), після руйнування гігантських статуй Будд (Афганістан) у 2001 році. Документальних відомостей про Будд з баміанської долини залишилося вкрай мало, у даний час прийнято рішення не проводити реконструкцію об’єкта через її високу вартість.