Президенту НАН Борису Патону виповнюється сто років

27 листопада виповнюється 100 років Національній Академії Наук. Примітно, що в цей же день відзначає столітній ювілей діючий президент НАН Борис Патон.

Борис Євгенович Патон народився в 1918 році в Києві. Батьком вченого був професор Київського Індустріального Інституту Євген Патон, який побудував знаменитий столичний міст, якому згодом було присвоєно його ім'я.

Майбутній директор НАН закінчив Київський політехнічний інститут і отримав спеціальність інженера-електрика. На захист диплома в КПІ, призначеному на 22 червня 1941 року, Б.Є. Патон з однокурсниками потрапив під бомбардування - німці атакували розташований поруч з інститутом авіазавод. Незважаючи на обставини, диплом студент захистив на "відмінно". Після він захистив кандидатську, а потім і докторську дисертації. Його авторству належить понад 400 винаходів, понад тисячу наукових статей і публікацій.

Шлях до вершин науки почався в 1953 році, саме тоді вчений став главою Інституту електрозварювання імені Є.О. Патона. А в 1962 році Борис Євгенович стає президентом НАН, залишається він на цій посаді і в даний час.

Серед цікавих фактів з життя вченого не можна не згадати про такі: Борис Євгенович став автором ідеї та ключовим розробником методу зварювання м'яких тканин, який згодом, після застосування лікарями, не дав жодного випадку ускладнень. За винахід цього методу Борис Патон отримав Державну премію України. До речі, ця ідея прийшла вченому після отриманого в 1995 році перелому ноги - в ті роки розпилювання кісток на операціях лікарі проводили за допомогою механічної пилки. Патон запропонував виконувати розпил лазером, потім розробив технологію і створив надточне обладнання для цих цілей. У 1998 році вченому було присвоєно звання Героя України за досягнення в електрометалургії, галузі зварювання, за самовідданість у служінні науці і утвердження авторитету української науки у світі.

У лютому 2018 року КМДА прийняла рішення розмістити портрет Бориса Патона на нових польських трамваях Pesa, що курсують по трамвайній лінії столиці. Крім зображення директора НАН, трамваї прикрашені портретами всесвітньо відомого українського хірурга Миколи Амосова, Анни Київської та князя Ярослава Мудрого. На моніторах всередині столичного метро кияни та гості столиці можуть побачити інформацію про видатних українців, в тому числі і про визначного вченого.

20 листопада 2018 Борис Патон разом з міністром освіти Лілією Гриневич вручив 17-ти українським вченим державні премії в галузі науки і техніки. Переможці були відібрані з сорока претендентів.

За словами самого Бориса Євгеновича, основним завданням українців має стати розвиток науки, оскільки "без науки немає життя".