Інтелектуальні машини

Neuralink анонсували чіп, що передає розумові команди зовнішнім пристроям

Neuralink, Ілон Маск, Нейродавач, Нейропротезування

Нейротехнологічна компанія Neuralink оголосила про готовність до проведення операції на головному мозку з метою встановлення «розумних» чіпів. Завдяки розробці, паралізовані люди зможуть взаємодіяти з гаджетами і комп’ютерами, а також читати книги. Neuralink – дітище відомого в США і світі бізнесмена і інженера Ілона Маска.

За останні 25 років Ілон Маск подарував світові сонячну черепицю, електромобіль, самокерований автомобіль, ракету багаторазового використання, онлайн-банк і тепер має намір зробити передачу даних між мозком людини і комп’ютером. З моменту заснування в 2017 році і до теперішнього часу мета роботи Neuralink була засекречена. Під час першої офіційної презентації своєї розробки перед журналістами, фахівці показали, як працює керуючий нейродавач в мозку щура.

Активність мозку фіксується за допомогою тисяч крихітних електродів, імплантованих поруч з нейронами і синапсами тварини. Це високошвидкісна обчислювальна система всередині мозку, яка завдає найменшої шкоди мозковим тканинам, ніж всі існуючі методи нейростимуляціі. За словами президента Neuralink Макса Ходака (Max Hodak), найближчим часом компанія запросить схвалення Управління з контролю продуктів і лікарських препаратів (FDA, США), щоб почати клінічні випробування на людях в 2020 році.

Чіпи імплантуються через чотири отвори діаметром 8 мм в черепній коробці. Після встановлення імплантатів паралізована людина зможе керувати комп’ютером, смартфоном або будь-яким інших гаджетом силою думки. Нервові імпульси мозку будуть перетворюватися на сигнал і передаватися на зовнішні пристрої. Інженери прогнозують, що в найближчі 10 років в сфері нейропротезування почнеться справжній бум, і люди повинні бути готові до нього.

Neuralink залучила понад 150 млн.дол від інвесторів, в тому числі 100 млн. від генерального директора Ілона Маска. Симбіоз з штучним інтелектом неминучий, – підкреслює Маск. Нейротехнологічна компанія американського мільярдера не перша серед тих, хто працював в сфері нейропротезування. Наприклад CTRL-labs і Kernel працювали над створенням нейронних чіпів, пов’язаних із зовнішніми пристроями. Їх чіпи також передавали мозкової сигнал на ПК. Але безпечно вбудувати пристрій в мозок на тривалий термін виявилося набагато складніше.

Імплантація електричних проводів і будь-яких інших об’єктів в мозок вимагає великої точності. І мозок сприймає будь-які сторонні предмети, як «загарбників», утворюючи навколо них рубцеву тканину. Ця тканина ускладнює швидкість передачі сигналів. Люди з важкими захворюваннями, наприклад, з хворобою Паркінсона або прогресуючою сліпотою, готові імплантувати пристрої, щоб позбутися від проявів захворювання, однак ризики переважують можливі переваги.

Мета Neuralink – зробити пристрій передачі уявних імпульсів безпечним і здатним перебувати в мозку необмежений час. Щоб імплантувати давачі в мозок піддослідної тварини, Neuralink сконструювали спеціального робота з оптикою для проведення операції. Кожен з чотирьох електродів з давачем має товщину не більше людської волосини і оснащений десятками ще більш тонких електродів. Операція за допомогою робота допомогла уникнути пошкоджень кровоносних судин. На даний момент робот провів 19 операцій на тваринах. В ході тесту з фіксацією активності нейронів мозку щура було зібрано в 10 разів більше даних, ніж можуть зібрати всі найсучасніші датчики. Наступний етап роботи вчених – тестування технології. Якщо пристрій схвалять для імплантації людям, він буде передавати інформацію з давачів у мозку на зовнішній блок за вухом, а блок, у свою чергу, передасть сигнал на зовнішній гаджет або ПК.