Здоров'я

На Африканському континенті активно впроваджують AI в охорону здоров’я

280_result

Буквально кілька десятиліть тому сфера охорони здоров’я в Африці страждала від браку співробітників і інновацій. В результаті, спираючись на досвід розвинених країн світу, на материку почали активно застосовувати технології штучного інтелекту, в тому числі додатки для діагностики хвороб і онлайн-консультування у спеціальних системах.

Експерти стверджують, що до 2030 року сфері охорони здоров’я буде потрібно 80 млн. фахівців. Наприклад, в Кенії і Руанді, які зараз експериментують з новими моделями діагностики, вимоги до медиків швидко ростуть. І скоро, за досвідом Індії, Гани та країн південного регіону, ці вимоги перетворяться на базові навички, які допоможуть лікарям працювати з технологією штучного інтелекту. Африканська і азіатська система охорони здоров’я активно застосовує телемедицину і AI-додатки. При менших або рівноцінних витратах лікарі набагато швидше отримують необхідні дані, ніж при використанні традиційних методів діагностики.

Досвід телемедицини Африка перейняла у США. Так, Американська асоціація лікарень повідомила, що застосування комп’ютерних і телекомунікаційних технологій у медицині дозволило штатам збільшити рентабельність вкладень у сектор охорони здоров’я на 11% і у три рази підняти окупність вкладень приватних інвесторів. Пацієнти, яких лікують за допомогою інструментів телемедицини, мають більш низькі показники тривожності, рідше страждають від депресії і на 38% менше госпіталізуються, ніж ті, хто лікується традиційними методами.

Країни африканського континенту намагаються прийти до спрощеної схеми лікування: без зайвих аналізів або непотрібних рецептурних препаратів, занадто частих візитів до терапевтів. Одночасно з цим співробітникам сфери охорони здоров’я збільшують зарплати, щоб фахівці були мотивовані працювати. За експериментальною програмою трансформації сектора охорони здоров’я в Африці спостерігають експерти Всесвітнього економічного форуму (WEF), Boston Consulting Group (BCG) і зацікавлені інвестори з приватного і державного секторів.

Організація World Health Partners (WHP), заснована в Індії, перебралася у Східну Африку. Особлива увага приділяється сільським районам з найбільшою щільністю населення. Програми телемедицини від WHP створюють оптимальну схему лікування для кожного пацієнта, засновану на медичних, соціальних, фінансових і навіть релігійних аспектах. Послуги WHP, в основному, забезпечують дистанційну діагностику. Міські лікарі зв’язуються з сільськими центрами через спеціальні онлайн-додатки. Для ідентифікації пацієнтів застосовують спеціально створені алгоритми – пацієнти описують симптоми (за ключовими фразами, наприклад, «температура», «висип», «біль в горлі» і т.д.), а система видає інструкції та коментарі з рецептами на необхідній мові. Цей спосіб лікування підходить для поширених і не небезпечних для життя захворювань, наприклад, простудних або вірусних інфекцій.

Віддаленим лікуванням на континенті не обмежуються. У сільських регіонах активно користуються дронами (для доставки ліків або вакцин, спостереження за територіями зі спалахами небезпечних вірусів і т.д.). Наприклад, у Гані існує ціла мережа медичних безпілотників з найбільшим обсягом доставки вакцин, її планується зробити загальносвітовою. Служба працює цілодобово без вихідних, поставки здійснюються з чотирьох розподільних центрів, в кожному з яких обслуговується по 30 дронів. Вони працюють з понад 2000 тисячами медичних установ країни. Завдяки безпілотникам у Гані вдалося провести планову імунізацію з максимальним охопленням населення.