Розумне місто

Можливості ШІ у правоохоронній системі міста

Безпека – базова потреба людини, для забезпечення якої вона готова зробити все необхідне. Куди б ви не пішли, де б не знаходилися, за вашою безпекою стежать правоохоронні служби, дорожня поліція, служби охорони в аеропортах, торгових центрах, магазинах. В інфраструктурі смарт-міст безпеці відводиться одна з ключових ролей. Умовно правоохоронний сектор міста можна розділити на кілька великих категорій.

Дорожня безпека

У Лондоні створена своя система профілактичних заходів проти використання мобільних телефонів за кермом. Щоб зрозуміти, чому дорожній безпеці приділяється так багато уваги в усьому світі, звернемося до офіційних даних: наприклад, у США мобільні телефони стають причиною 70 тисяч ДТП на рік, а у Великобританії розмова по телефону за кермом призводить до одного летального випадку кожні 10 днів. Профілактика ДТП приносить свої плоди, і велике значення тут мають сучасні технології, системи штучного інтелекту.

В Австралії, наприклад, поліція впроваджує нові дорожні камери, призначені для відстеження водіїв, які розмовляють по телефону під час руху. Після успішного тестового періоду, що завершився у жовтні 2018 року, штрафи отримали понад 11 тисяч водіїв. Працює така технологія на основі сенсорних радарних систем, що роблять фотографії водіїв через вітрове скло. Потім фото передаються до нейронної мережі, яка аналізує знімок людини на предмет наявності мобільного телефону. Неправомірність дій водія можна легко довести на підставі фотографії.

З появою iOS 11 користувачам iPhone стала доступною нова вбудована функція «Не турбувати під час водіння». У цьому режимі блокуються вхідні дзвінки і будь-які повідомлення. Ця технологія також доступна на смартфонах з ОС Android.

Спостереження за глобальними об’єктами

У наші дні послуги охоронних фірм як і раніше затребувані, оскільки захист офісів, будинків, збереження особистих речей – це те, що дозволяє кожній людині відчувати себе у безпеці. Як штучний інтелект може гарантувати безпеку фізичної особи або об’єкта? Програмне забезпечення у цьому секторі розраховане на об’єкти у сфері енергетики, комунальних послуг, наприклад, сонячні станції, ферми, електростанції, об’єкти водопостачання і атомної енергетики. Цифрових рішень з безпеки безліч, як приклад можна привести розробку компанії Digital Barriers – додаток EdgeVis Shield. Він об’єднує сейсмічні, бездротові і оптичні давачі з телевізійними камерами і відеоаналітикою, надаючи максимально повний огляд території, яка охороняється. Система спрацьовує при виявленні проникнення, вторгнення фіксується відеокамерами в реальному часі. Робота системи підпорядковується алгоритму: якщо транспортний засіб або людина потрапляє у заборонену зону або залишається там довше, ніж дозволено, спрацьовує сигнал тривоги.

Сучасні глобальні системи безпеки реагують на погодні умови, тремтіння камери, тіні і навіть ворушіння листя, використовують технологію розпізнавання осіб. Сейсмічні давачі вміють розрізняти транспортні засоби або людей. Інформацію з камер можна прослуховувати і переглядати у декількох режимах: по мережі бездротового зв’язку, по військовій мережі, у вигляді радіосигналу або по Satcom.

Безпека масових заходів

Запобігання заворушенням, терактам, забезпечення безпеки на концертах або інших масових скупченнях людей – для подібних завдань теж розробляються спеціальні рішення.

Компанія Evolv Technology розробила машину безпеки на базі штучного інтелекту, що працює через додаток Evolv Pinpoint і використовує функцію розпізнавання осіб. Конструкцію можна встановити на вході у комерційні установи, школи, торгові центри, аеропорти, нічні клуби, ресторани і т.д. Для перевірки людині досить пройти через конструкцію, як через звичайний металошукач. Пропускна можливість такого детектора становить 600-900 осіб на годину. Перевірка проводиться вбудованою камерою, алгоритми Evolv Pinpoint зіставляють особи відвідувачів з особами в списку спостереження, завантаженому у базу даних системи. Якщо з’ясовується, що відвідувач представляє інтерес для поліції або інших служб, його зображення і особисті дані відображаються на планшеті співробітника служби безпеки і підсвічуються червоним. Жовте підсвічування говорить про неперевіреною загрозу, тоді профіль перевіряється у реальному часі протягом декількох секунд.

Безпека у військовому секторі

Хороший приклад сучасних систем захисту в оборонному секторі – застосування безпілотників або квадрокоптерів. Їх використовують для спостереження і розвідки. Однією з таких машин є розробка компанії Hivemind – дрон Nova, керований системою штучного інтелекту Hivemind. До речі, ця система дозволяє всім підключеним до неї роботизованим пристроям або пілотованим і безпілотним машинам (наземним, підводним, повітряним) «бачити і пізнавати» навколишній світ. Таким чином, військові можуть досліджувати внутрішній устрій будівель, печери, тунелі, зони підвищеної небезпеки на предмет потенційних загроз. Під час польоту дрон збирає дані, а нейронна мережа відразу ж їх обробляє. Навіть у темному приміщенні або вночі система працює, оскільки активується інфрачервоний порт для збору інформації. Такі роботизовані системи, як Nova, можуть навчатися прямо на місцях бойових дій, для управління пристроєм не потрібні люди, а значить немає ризику для обслуговуючого персоналу. Nova вже протестований Міноборони США і отримав фінансування у розмірі 13,1 млн. дол.

Домашнє спостереження

Системи забезпечення домашньої безпеки, керовані штучним інтелектом – найсучасніший спосіб охорони, контролю і спостереження за приватними будинками і квартирами. Наприклад, система безпеки від компанії Deep Sentinel об’єднує можливості бездротових камер, штучного інтелекту та персоналу, який контролює діяльність програм віддалено. Така система вміє розпізнавати обличчя, об’єкти і фігури людей. Якщо особа не розпізнається штучним інтелектом протягом 20 секунд, активується сирена і передається виклик у поліцію. Deep Sentinel працює з Arlo Q, Q Plus, Arlo Baby і Arlo Pro 2, Amazon Cloud Cam, всіма камерами безпеки Ring, а також з внутрішніми і зовнішніми камерами Nest Cam.

Що в підсумку?

Існує маса технологічних рішень, що застосовуються для централізованого моніторингу і спостереження у «розумних» містах. Сучасні реалії мегаполісів і більш дрібних міст такі, що під наглядом повинна знаходитися якомога більша кількість вулиць, житлових і промислових об’єктів. Інтелектуальні системи безпеки, керовані командними центрами у поєднанні з системами відеоспостереження, дійсно ефективні у питаннях спостереження, попередження злочинів і запобігання терористичним атакам. У середньому рівень злочинності при використанні систем безпеки на базі ШІ знижується на 27% протягом першого року їх функціонування.
Застосування таких систем економить кошти міського бюджету, дисциплінує суспільство і підвищує рівень комфорту городян.