Розумне місто

Міста світу стають більш стійкими до стихійних лих

За даними ABI Research, витрати на забезпечення заходів щодо усунення наслідків катастроф та стихійних лих в «розумних» містах стрімко ростуть, якщо в 2019 році цифра становить 97 мільярдів доларів, то до 2024 сума збільшиться до 335 млрд. Міська влада усвідомлює важливість гарантування безпеки, тому вкладає таку кількість коштів.

Вкладення дозволяють містам швидше відновлюватися після руйнувань, отриманих в результаті стихійних лих. Представники ABI повідомили, що раніше концепція «розумних» міст була в основному орієнтована на забезпечення комфорту городян у звичайних умовах. Однак в останні роки постійна зміна погодних умов та необхідність пристосовуватися до кліматичних змін призвели до того, що в містах з’явилася окрема стаття в бюджеті на відновлення після лих.

Дослідження Resilience Technologies and Approaches for Smart Cities, проведене компаніями Smart Cities та Smart Spaces, показало, що соціальна захищеність потрібна всім категоріям громадян «розумних» міст, а не тільки тим, хто безпосередньо постраждав від урагану, цунамі, землетруси або вибуху. Не менш руйнівно на людину діють кризи в економічній, фінансовій, соціальній сфері країни або міста. Величезний вплив на кожного жителя великого міста здійснює також хронічний стрес, викликаний шумовим забрудненням, постійної рекламою, напруженим ритмом життя і соціальними обмеженнями.

Стратегія безпеки зумовлює використання таких компонентів, як аналітика на основі штучного інтелекту; системи оповіщення, виявлення об’єктів, прогнозування, спостереження; введення режимів реагування на надзвичайні ситуації; а також план відновлення після масштабних руйнувань або повеней. Сучасні міста вразливі перед землетрусами, цунамі, виверженням вулканів, повенями, нестачею продовольства. Особливу загрозу для африканських і азіатських країн представляють лісові пожежі, посуха, тропічні шторми і тайфуни. Окрема категорія пригод, які несуть довготривалий руйнівний ефект – це застосування ядерної або хімічної зброї. І, нарешті, не можна виключати ймовірність терористичних атак і кібератак.

В ABI повідомили, що в управлінні бюджетом, виділеним на захист від стихійних лих, важливо передбачити статтю витрат не тільки на відновлення фізичних об’єктів, але і на інформаційний і технологічний супровід.

Нью-Йорк і Маямі-Біч володіють коштами у розмірі 500 і 400 мільйонів доларів відповідно на запобігання повеням і зменшення наслідків підвищення рівня моря, а також на посилення споруд прибережних районів. Очікується, що до 2024 року на великі міста розвиваючихся регіонів припадатиме 40% бюджету, запланованого на відновлення.

Для прогнозування можливих наслідків катастроф вчені використовують прогнозне моделювання та цифрові копії об’єктів. Постачальниками технологічних рішень міської безпеки є такі компанії, як NEC, Bosch і ZTE, а також державні партнери – ООН і Національна ліга міст США (National League of Cities).