Аналітика

Медицина та AI: 10 перспективних напрямків і цікавих тенденцій

1. Розумні мікрочіпи

Перехід від зазвичай дуже тривалих і надзвичайно дороговартісних клінічних спостережень до крихітних мікрочіпів, які можуть бути використані фактично як моделі людських клітин, органів або цілих фізіологічних систем, забезпечує чіткі переваги у розвитку майбутніх досліджень. Наприклад, сучасна технологія Organs-on-Chips дозволяє дослідникам культивувати людські клітини завдяки 3D-друку після ретельного вивчення їх роботи і виявлення потенційних недоліків функціонування. Кілька органів одразу можуть бути занесені на чіп для моделювання динаміки роботи організму. Напівпрозорі пристрої кріпляться на тіло та являються своєрідним “вікном” до структури тканин будь-якого органу, фіксуючи його діяльність, цілісність або ушкодження структури, функції та загальний стан.

2. Веб-освіта та віртуалізація

Вперше в історії медицини, 14 квітня 2016 року, відомий хірург, що досліджує рак, Шафі Ахмед здійснив операцію з використанням камери віртуальної реальності в одній із лікарень Великобританії. Кожен практикуючий медик, студент або просто зацікавлені особи фактично змогли взяти участь у складній операції в режимі реального часу за допомогою веб-сайту “Медичні реалії” та програми VR. Сьогодні практика веб-навчання еволюціонувала і користується великою популярністю у сфері сучасної медицини. У деяких вищих навчальних закладах студенти вже вивчають анатомію на віртуальних таблицях розтину, і, передбачається, що вже у найближчому майбутньому їх підручники перетворяться на віртуальні 3D-рішення та моделі, що використовують розширену реальність. Це дасть змогу спостерігати, змінювати та створювати нові анатомічні моделі дуже швидко, а також аналізувати структуру органів і тканин настільки детально, наскільки це можливо.

3. Роботи-хірурги

На сьогоднішній день існує вже близько тисячі роботів, що здатні проводити хірургічні маніпуляції, притому чимало з них можуть успішно оперувати без вказівок людини. З кожним роком інтелектуальні боти-хірурги стають дедалі складнішими, вони вчаться, аналізують, відточують навички і навіть вміють діяти інтуїтивно, коли проблема не має єдиного правильного шляху вирішення. Експерти прогнозують, що вже незабаром хірургічна робототехніка стане настільки чіткою, що зможе перевершити здібності самих медиків.

4. Оптогенетика

Це біологічна техніка, що передбачає використання світла для контролю клітин у живій тканині, як правило, нейронів, які були генетично модифіковані для експресії світлочутливих іонних каналів. Сьогодні вчені припускають, що саме оптогенетика зможе в перспективі забезпечити принципово нові рішення у терапії. Недавнє дослідження, опубліковане в Science, повідомило, що вчені змогли сформувати хибні спогади і відчуття у деяких тварин. Вважається, що можливість частково контролювати певний спектр емоцій, зокрема, ті, що формують ключові принципи поведінки у певних ситуаціях, дасть змогу передбачати наміри хворих і попереджати їх шкідливі звички або, наприклад, небажання приймати ліки.

5. Роботи-асистенти для літніх пацієнтів

Насправді, роботи вже досить давно увійшли до світу охорони здоров’я, однак, з кожним роком вони стають все більш “розумнішими”. Із наростаючим числом літніх пацієнтів введення робочих асистентів для догляду за ними в умовах дому або лікарні стає фактично неминучим – така практика вже є реальністю. Наприклад, відомий американський робот TUG здатний переміщувати інвалідні візки та різноманітну медтехніку вагою понад 450 кг. Він також доставляє ліки і лабораторні зразки. Японський робот Robear може піднімати літніх пацієнтів прямо в ліжку, одних переміщуючи до інвалідного візку, інших – ставлячи на ноги і допомагаючи пересуватися. Сьогодні вчені також активно займаються розробкою розумної робототехніки, що зможе виконувати базові функції медсестри, беручи аналіз крові та доставляючи його до лабораторії, а також ставити крапельниці і контролювати стан хворого в процесі терапії.

6. Біометричні татуювання

Біометричні татуювання, такі як eSkin або VivaLNK, можуть передавати медичну інформацію від пацієнта до лікаря, аналізуючи основні показники стану організму свого носія. В свою чергу, чіпи ідентифікації RFID взагалі можуть бути імплантовані під шкіру та служити своєрідним ідентифікаційним пристроєм для пацієнтів, які потребують постійного спостереження та координації дій із медиками. Передбачається, що подібні пристрої зможуть вимірювати всі важливі параметри здоров’я 24 години на добу, передаючи дані до хмарного сервісу відповідних медичних структур. Це дасть змогу медикам надавати першу допомогу вчасно, або навіть взагалі запобігати інцидентам, що призводять до невідкладного виклику лікарів.

7. Медичні трикордери

Наразі розробники активно працюють над зручним для споживача пристроєм, здатним діагностувати понад 10 різних станів здоров’я і вимірювати життєво важливі симптоми без втручання медичних працівників. Пристрої базуватимуться на даних, створених історіями самих пацієнтів і лікарів, і будуть забезпечені спеціальними «розумними» давачами, що оброблятимуть отримані зображення та тестуватимуть біомаркери – для оцінки важливих показників самопочуття пацієнта. Власне, планується, що, замість того, щоб постійно чекати вердикту від медичних працівників, пацієнти контролюватимуть власне здоров’я самостійно, чітко розуміючи, коли саме слід звернутися по допомогу.

8. Інтелектуальні медичні боти-помічники

Відома у всьому світі розробка IBM – розумний бот Watson, на якого інженери компанії роблять велику ставку в рамках росту попиту на інтелектуальні системи, – має допомагати лікарям у щоденних медичних справах. Наприклад, коли лікар у змозі стежити за кількома десятками документів у кращому випадку, Watson має можливість проаналізувати 40 мільйонів документів за 15 секунд, запропонувавши найбільш вірогідний метод лікування. Система Atomwise вчиться досліджувати та аналізувати ліки з метою з’ясувати, які з них і в яких випадках є найбільш ефективними для кожного конкретного пацієнта. А Google Deepmind Health використовується для вилучення даних медичних записів з метою надання кращих та більш швидких медичних послуг.

9. Покращення функцій людини

На сьогоднішній день вчені працюють над розробкою і вдосконаленням технологій, що дозволяють відтворювати втрачені кінцівки або хворі тканини, що дасть змогу суттєво покращити людські можливості. Наразі у багатьох науково-дослідних центрах активно тестуються найсучасніші протези і медичні екзоскелети, адаптовані під індивідуальні потреби пацієнтів.

10. Портативна діагностика

Сучасні смартфони здатні підтримувати безліч додатків, які полегшують наше життя і розширюють спектр можливостей користувачів у відповідності до їхніх потреб, включаючи контроль показників здоров’я. Сьогодні розробники активно працюють над створенням та вдосконаленням біосенсорних пристроїв, які при регулярному носінні дозволять пацієнтам вимірювати практично будь-який параметр свого організму без необхідності проведення відповідних досліджень у медичному закладі. Пристрої синхронізуватимуться із додатками на смартфонах і регулярно надаватимуть комплексну інформацію щодо основних процесів, що відбуваються в організмі людини, завчасно попереджуючи про можливі проблеми або захворювання.

Всі права захищено. Жодна частина статті не може бути використана в інтернеті для приватного або публічного використання без обов’язкового активного гіперпосилання на сайт everest.ua.