АІ в бізнесі

Коронавірус: як маркетингові агентства переживають скорочення бюджету

У 2007 році маркетингові агентства постраждали від глобального скорочення рекламних бюджетів компаній-клієнтів, який стався внаслідок світової економічної кризи. У 2020 році ситуація повторилася, але причиною спаду активності фінансування маркетингових фірм став коронавірус.

Внаслідок вірусу відбулося закриття виробництв у Китаї, призупинилися ділові поїздки, туризм і багато іншого. Поки складно сказати, як на загальносвітову економічну ситуацію вплине цей процес, але достовірно відомо, що без змін не обійдеться. На маркетинг, рекламу та ЗМІ коронавірус вже здійснює певний вплив. В даний час відбувається скорочення маркетингових бюджетів. У 2007-2009 роках фінансування скорочувалося на 30%, така ж ситуація повторюється у 2020 році. Однак, незважаючи на скорочення фінансування, компаніям необхідно здійснювати свої робочі завдання. Виникає питання, як в умовах обмеженого фінансування виконувати маркетинговий план?

Основна рекомендація експертів – переглянути план і розставити пріоритети в роботі, щоб продовжувати інвестувати в основні сфери розвитку бренду і бізнесу, одночасно скорочуючи більшу частину процесів, пов’язаних з поверненням товару. Однак, не все так просто: не кожне маркетингове агентство захоче працювати з урахуванням скороченого фінансування. До того ж виникає ще одна проблема – багато маркетингові фірми працюють за принципом «допоможемо сьогодні – отримаємо більше прибутку завтра», тобто, все ж сподіваються на компенсацію своєї праці за повною вартістю у майбутньому. Але з урахуванням нестабільності економічної ситуації складно оцінити, наскільки швидко компанії-клієнти відновлять вкладення в рекламу.

Галузеві джерела прогнозують, що темпи зростання реклами у Китаї до кінця 2020 року впадуть з 7% до 3,9%. Цей прогноз заснований на більш повільному зростанні витрат на рекламу в кінці 2019 року, а також на вірогідне зниження сукупних витрат деяких брендів. Незважаючи на це, як і раніше відзначаються темпи зростання витрат на електронну комерцію (17,7%) і соціальні мережі (22,2%). Агентство Dentsu Aegis Network (DAN) провело опитування клієнтів у Китаї, зіставивши відповіді лідерів 155 підприємств, щоб отримати чітке уявлення про те, як компанії будуть планувати свій бюджет. 47% керівників заявили, що їх продажу вже значно впали через спалах коронавируса, але лише 7% повністю припинили вкладати кошти в рекламу. Ще 22% опитаних повідомили, що через коронавируса змінили творчу і регіональну спрямованість, а 14% респондентів перенесли бюджет з офлайн-ресурсів в онлайн. В цілому, згідно з дослідженням, більшість змін маркетингової стратегії носять короткостроковий характер, їх впроваджує 61% компаній, і тільки 9% вносять зміни у довгостроковій перспективі. Точно сказати, як існуюча ситуація відіб’ється на Європі, США та інших континентах, в даний час експерти не можуть.