Інтелектуальні машини

Компанія Toyota розробила робота-баскетболіста, який закидає м’ячі на рівні з професійними гравцями

Toyota’s basketball robot Cue 3
Toyota’s basketball robot Cue 3

Розробив робота-баскетболіста виробник автомобілів Toyota.

Механізм, який отримав назву Cue 3, використовує різноманітні датчики для розрахунку правильного кута і сили кидка. Робот Toyota, для влучного кидка створює тривимірне зображення, використовуючи давачі на тулубі, фіксує місце розташування корзини, потім налаштовує двигуни всередині його руки та колін, щоб здійснити кидок з правильним кутом і тягою для удару. Попередня версія механізму була презентована в 2017 році. Тоді Cue 3 міг лише здійснювати кидки і розвивати його навики розробники не мали наміру.

В останній демонстрації Cue 3 влучив м’ячем в корзину 5 із 8 разів, що за словами розробників, набагато нижче, ніж його звичайний рівень продуктивності. Юдай Баба (Yudai Baba), баскетболіст, який представить Японію на Олімпіаді в Токіо у 2020 році, брав участь у тестових випробуваннях. На його думку, якщо робот зможе освоїти ще кілька трюків, він буде готовий грати разом з баскетболістами. Але Cue 3 все ще залишається далеким від того, щоб змагатися разом з професійними гравцями NBA на одному полі, такими як знаменитий баскетболіст Стефен Каррі (Steph Curry). Робот все ще не в змозі вести м’яч або здійснювати стрибок, а ці вміння є ключовими для гравця будь-якого рівня.

Toyota не робить великих ставок на цю розробку. Розробка робота-баскетболіста скоріше почалась для підняття морального духу інженерів компанії, стимулювання їх до професійних викликів та ідей. В арсеналі Toyotа, окрім Cue 3, є ще робот, який грає на скрипці.

Розробка роботів, які виглядають як людина, підтверджує глобальний прогрес у робототехніці, оскільки виробники не використовують вже запрограмованих механічних важелів. Замість цього вони створюють машини, здатні функціонувати в реальному світі з людьми. Експерти впевнені, що роботи, які можуть здійснювати людські рухи, виконуючи їх навіть краще, будуть використовуватись в різних сферах життя, включаючи збирання сільськогосподарських культур, здійснення доставки товарів та роботу на фабриках і складах.

Професор Стенфордського університету Уссама Хатіб (Oussama Khatib), який керує робототехнічною лабораторією університету, повідомив, що Cue 3 демонструє дії, такі як використання давачів і швидкі обчислення в режимі реального часу – спеціаліст назвав це «візуальним зворотним зв’язком». Щоб кидати м’яч в корзину, робот повинен мати хорошу систему зору та вміти визначати траєкторію польоту м’яча.

Японія активно займається розробкою гуманоїдів, наприклад таких, які можуть більше, ніж просто підтримувати розмову з людиною. У компанії Toyota є прямий суперник – Honda. Вона створила робота Asimo, розробка якого стартувала ще в 1980-х роках. Він не тільки може ходити, а й бігати, розпізнавати обличчя, уникати перешкод, наливати напої і носити піднос.

Коли такі роботи зможуть забивати голи, бігати, стрибати та брати участь у змаганнях та олімпіадах? «Через 20 років, якщо технології будуть розвиватись так само стрімко, як і зараз», – заявив Томохіро Номі (Tomohiro Nomi), інженер Toyota, який працював над Cue 3.