АІ в бізнесі

Кенійські агростартапи вирішують проблему дефіциту продуктів

Агротехнический стартап, Сельское хозяйство, Стартап

Згідно з інформацією Державного департаменту сільськогосподарських досліджень, 70% кенійських ферм мають малу або середню площу. Вони складаються з фрагментованих ділянок розмірами від 1 до 2 акрів (0,4 – 0,8 га). Сфера сільського господарства в країні розвинена не в тій мірі, яка дозволяє накопичити надлишки запасів продовольства. Власники агротехнічних стартапів намір виправити цю ситуацію і запобігти продуктовому дефіциту.

Farmers Pride
У 2018 році кенієць Самуель Мунгуті (Samuel Munguti) створив онлайн-платформу Farmers Pride. Вона об’єднує фермерів і постачальників сільськогосподарської сировини, в тому числі, насіння. Запуск такого проекту був важливим етапом для розвитку сільського господарства. Почавши підприємницьку діяльність, Мунгуті зіткнувся з недобросовісними партнерами: постачальники насіння продали йому зіпсоване насіння кавунів і помідорів, а також прострочені добрива. В результаті підприємець прийшов до висновку, що від подібного обману може постраждати будь-який бізнесмен, а для початківця фермера така ситуація фактично рівносильна банкрутству.

З моменту запуску Farmers Pride основною її метою був зворотний зв’язок фермерських господарств з виробником посівного матеріалу. З огляду на те, що 40% кенійських підприємців заробляють на життя виключно за допомогою обробітку землі, не важко зрозуміти, наскільки важлива для них наявність стабільних врожаїв. Таким чином, Мунгуті доклав усіх зусиль, щоб об’єднати фермерів з постачальниками і дати їм можливість зворотного зв’язку. Реагуючи на коментарі і пропозиції фермерів, виробники насіння і добрив почнуть випускати якісну сировину, яку захочуть купити всі, а значить, вона гарантовано принесе прибуток.

Farmers Pride – одна з 14 кенійських компаній, які нещодавно приєдналися до ініціативи Світового банку по виявленню та розвитку перспективних агротехнічних стартапів. Всі вони об’єднані на одній онлайн-платформі. Кукурудза, пшениця і рис є життєво важливими культурами в Кенії, але без істотних змін в процесах або земельних площах внутрішнє виробництво всіх трьох культур, як очікується, скоротиться. Аналіз, проведений Міністерством сільського господарства США в 2019 році, показує, що скорочення посівних площ призведе до падіння виробництва кукурудзи і пшениці в Кенії, в той час як виробництво рису буде гальмуватися через затримки в очікуваній реабілітації земель, в затримках розширення іригаційної інфраструктури та збільшення чисельності населення (очікується, що до 2050 року воно збільшиться вдвічі).

M-shamba
Другий великий кенійський стартап – M-shamba. Він стартував у 2010 році як тестовий проект Університету сільського господарства та технологій ім. Джомо Кеньятті, і був притягнутий Світовим банком для отримання фінансування і підтримки. M-shamba – це додаток, в якому фермери можуть вводити дати конкретних подій в автоматизовану базу даних, а потім отримувати push-повідомлення про посадку, прополювання та застосування пестицидів. Зараз у M-shamba 12 тисяч передплатників в Кенії і 4 тисячі в Уганді.

Astral Aerial Solutions
Astral Aerial Solutions (AAS) проводить випробувальні польоти безпілотних пристроїв, призначених для польотів над полями в Кенії, для збору точних, актуальних даних, які фермери використовують для планування посівів. Дрони оснащені давачами і групою камер, вони передають інформацію про стан земельної ділянки в реальному часі і використовують алгоритми заданого маршруту, щоб пройти через певну ділянку землі. За півтори години такий безпілотник облітає 405 гектарів. Поки що офіційне застосування дронів в Кенії заборонено, однак автори проекту лобіюють його просування.